07.09.2018
NENASYTNÉ HOUSENKY: Živé ploty ničí zavíječ zimostrázový
NENASYTNÉ HOUSENKY: Živé ploty ničí zavíječ zimostrázový
Zavíječ zimostrázový je v posledním období velmi rozšířeným škůdcem na keřích zimostrázu, který u nás prakticky nemá přirozeného nepřítele. Housenky zavíječe škodí požíráním listů tak, že vypadají, jakoby jen oschly po tváření zimostrázu nůžkami. Invaze zavíječe má v jednom roce tři generace a požírání keřů zimostrázu je velmi intenzivní, které zpozorujeme na lícové nebo rubové straně listů. Když housenky povyrostou požírají celé listy, ohlodávat i mladé větvičky. Silnější poškozené listy vysychají a opadávají. Při silném poškození mohou rostliny totálně odumřít.
Jak vypadá napaden keř zimostrázu?
Drobné lístky kra bývají často housenkami zavíječe poškozené právě tak, že vypadají, jakoby jen oschly suchém nebo po tváření zimostrázu nůžkami. Mladé housenky způsobují na listech fleky a skvrny, které se odlišují různými odstíny zelené barvy, mohou až žloutnout, postupně hnědnout. Právě na tento příznak byste si měli dát hlavně pozor. Na pozoru třeba být a pravidelně živý plot prohlížet a kontrolovat. Na povrchu zpočátku nemusí být nic znát, prehrabávajte proto v větvičkách a nahlédněte až dovnitř.
Později, když housenky zavíječe povyrostou, škody jsou rozsáhlé. Jejich přítomnost prozradí protkané pavučinové vlákna mezi větvičkami, které vytváří housenka, trus na nich zachycen a přítomnost samotných housenek. Ty už okusují listy natolik, až se v nich vytvářejí zářezy, případně zbývá jen seschlá žilnatina listů. Platí pravidlo, že čím jsou housenky větší a starší, tím více sežerou. Nakonec se pustí do celých listů a dokonce i do mladých koncových výhonků. Větvičky živého plotu zůstávají seschlé, hnědé, holé. I starý, dobře rozrostlý živý plot ze zimostrázu dokáží žravé housenky zavíječe totálně zničit. Takto napaden zimostráz, pokud nemá ideální růstové podmínky, se už většinou nevzpamatuje a hyne.
Původ zavíječe zimostrázového
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis) je škůdce pocházející z východní Asie. Nevelký motýl s rozpětím křídel maximálně 4 cm je poměrně nenápadný. Běžně je bledý s hnědou kresbou, vyskytnout se však může také hnědá forma. Zjištěná byla v Japonsku, Koreji, Číně, východním Rusku a Indii V Evropě se zavíječ zimostrázový poprvé objevil v roce 2006 na několika místech v jihozápadním Německu i v Holandsku, a to v oblastech, kde je lokalizován obchod s dřevinami. V následujících letech se druh v Evropě rychle šířil i do České republiky.
Životní cyklus zavíječe zimostrázového
Tento škůdce přezimuje ve stadiu housenky. Teplé zimy v posledních letech housenkám vyhovují. Potřebují sice chlad, ale ideální teplota je okolo +2 až +3 stupně během půldruhého měsíce, jinak dochází k úhynu. Mrazivá zima by tedy mohla tento problém s invazí zavíječe vyřešit. Dospělé motýli lze zaznamenat od konce května až do října, jsou aktivní hlavně v noci, během dne se ukrývají v zeleni prakticky kdekoliv v zahradě, na veřejných prostranstvích, ale i ve volné přírodě.
Motýl zavíječe je dobrý letec, a tak se rozšiřuje bez problémů na velké vzdálenosti. Během teplého roku ma zavíječ 2 až 3 generace, živý plot může být napaden v podstatě permanentně, na jediné rostlině se může tento škůdce vyskytovat ve více stádiích svého životního cyklu. V síti jemných pavučinových vláken - zámotků dokážou přežívat i několik generací housenek po sobě.
Účinné přípravky
Při napadení rostliny zavíječem zimostrázovým je důležité zasáhnout hned po zjištění prvních příznaků a udělat první postřik. Proto je třeba pravidelně živý plot prohlížet a kontrolovat. V současné době jsou insekticidy na škůdce vysoce účinné, je však třeba je v sezóně provádět opakovaně protože zavíječ má 2 až 3 generace během celého roku.
Nejšetrnějším je pravděpodobně selektivní přípravek Dimilin 48 SC, který usmrcuje housenky jako požerový jed. Funguje tak, že narušuje tvorbu chitinu, takže housenky během svlékání hynou. Přípravek není systémový, čili neproniká do rostlinných pletiv, nepůsobí na mšice, roztoče a co je důležité, ani na predátorů hmyzu, jako jsou např. bystruškovitý brouci.
Účinný je i insekticid Karate Zeon 5 CS. Důležité je tento postřik aplikovat okamžitě, když se objeví škůdci a hlavně vícekrát zopakovat. Příliš napaden zimostráz je už totiž natolik oslabený, že jeho úhynu se už nedá zabránit. Efektivní je pak kombinovat alespoň dva různé insekticidy s kontaktním účinkem např. Dursban 480 EC, Reldan 22 a přípravky se systémovým účinkem např. Mospilan 20 SP, Calypso 480 SC. Jelikož listy mají ochrannou voskovou vrstvu, bude nutné do postřikové tekutiny přidat také smáčedlo tzv. lepidlo na listy jako je, Silwet Star nebo Agrovital. Aby se zimostráz po postřiku rychleji zregenerovali, je dobré přihnojovat např. Hoštické hnojivo na buxusy a více zavlažovat. Opětovná regenerace může však trvat až tři roky.