721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu
Aktuality » Kolik světla potřebují vaše pokojové rostliny?

17.03.2021

Kolik světla potřebují vaše pokojové rostliny?

Co v sobě skrývají pokojové rostliny, že tak efektně dokážou zútulnit interiér? Kontakt s přírodou si můžete bez obav dopřát i doma, ale v péči o pokojové květiny třeba postupovat racionálně. Podle druhu a vývojového stadia například různě reagují na základní formy a intenzitu světla. Je toto kritérium natolik důležité, abychom je vyčleňovali do specifických skupin? Více informací naleznete v tomto blogu!

fittonia, nephrolepis a monstera na parapetu na přímém slunci

 

Pozor
Osvětlení podobně jako pravidelná výživa, zálivka a hnojení pokojových rostlin je významným faktorem ve vývoji a v procesech fotosyntézy. I když je hlavním zdrojem energie, neplatí ale, že rostliny disponují vysokou nebo jen velmi nízkou citlivostí na světlo. Na základě toho rozlišujeme pokojové rostliny pro přímé světlo a pokojové rostliny pro rozptýlené světlo. Zvláštní skupinu tvoří pokojové rostliny nenáročné na světlo - vhodné do polostínu nebo do stínu.

 

Jsou pokojové rostliny v absolutním bezpečí na vnitřním parapetu?

Je nedostačující ohraničovat prospívání pokojových rostlin pouze takto. Sluneční paprsky se do jisté míry odrážejí nebo jsou pohlcované - v závislosti na kvalitě, materiálu oken (skleněných, resp. plastových) a jejich zabarvení. Světlo procházející okny nikdy na rostliny nepůsobí takovou intenzitou jako přímé vnější sluneční světlo. Jeho jas a síla se v průběhu dne neustále mění (i podle toho, na kterou stranu máte umístěná okna). Další faktory jsou spíše technické povahy a jde o velikost okna, parapetu, přesah okapu, resp. stínění od budov a stromů.

notebook obírá o světlo a zahřívá pokojové rostliny

 

Věděli jste, že
Po vhodném umístění a zabezpečení přístupu světla je dalším důležitým faktorem teplota a vlhkost v místnosti? Podílejí se na vitalitě pokojových rostlin, proto je nezatěžujeme výrazným kolísáním teplot, blízkostí zdrojů energie ani je nenecháváme v průvanu. Optimální pokojová teplota nemá přesahovat škálu 17 - 25 °C. Vlhkost podporujeme pravidelným kropením, na zdánlivě problematická místa použijeme ruční postřikovač a výhody přináší i zvlhčovač vzduchu.

 

Které pokojové rostliny potřebují přímé sluneční světlo?

Rostlinám náročným na světlo z této kategorie musíte zajistit působení přímého slunečního světla na více než 12 hod. Rostlinu neumísťujeme od okna na vzdálenost více než 0,3 - 0,5 m. Intenzita světla dosahuje úrovně 5000 luxů. Na severní polokouli se pokojovým rostlinám dostává nejvíce slunečního světla, když jsou umístěné na okně z jižní strany. Na západní straně jsou pokojové rostliny jakoby umístěné ve stínu, ale odpoledne jsou na přímém slunci. V létě mají však skutečně bohaté zásoby přímého světla. Tyto podmínky zajišťují pěstitelé špirlice, juky nebo pelargónie.

 

Na rozptýlené světlo dobře reaguje většina pokojových rostlin

špirlice v červeném květináči

Jasné, ale rozptýlené světlo pokojovým rostlinám zajistíme např. clonou, síťkou do okna nebo nastavením rolet. Tyto rostliny vyžadují, aby do místnosti pronikalo sluneční záření ne více než 12 hodin. Na parapet je umísťujeme od okna ve vzdálenosti do 2 m. Intenzita světla nesmí přesahovat 2500 luxů.

Vhodnou pozicí jsou pro ně kromě jižně i východně orientovaná okna - působí na ně dostatek ranního světla, méně intenzivního a teplého jako přes poledne. Popsané podmínky vyhovují begoniím a hortenziím, ibišku, tradescantii a fíkusu jako jedněm z nejkrásnějších pokojových květin.

 

Rostliny do polostínu - které pokojové rostliny jsou nenáročné na světlo?

Rozlišujeme, kterým pokojovým rostlinám se více daří v polostínu a kterým v úplném stínu. Polostínu dosáhneme na parapetu za oknem, kam nedopadá přímé sluneční světlo. Rostlina je ve vzdálenosti max. 5 m od okna. Polostín vzniká i na rozích parapetu ve sluneční místnosti. Takto lze pěstovat alokázii, ginkgo nebo monsteru.

 alokázie v červeném květináči ve stínu v rohu parapetu 

 

Ze stínu do polostínu? Rostlina neuhyne, přičemž její zdravý vývin můžeme nastartovat už při vysazování pomocí supresivního substrátu pro pokojové rostliny obohaceného o houbu Trichoderma virens - potlačuje vznik houbových onemocnění, které způsobují brzké odumírání. Rostliny perfektně tolerují i ​​podmínky v polostínu. Rychleji rostou.

 

Vhodné pokojové rostliny do kouta nebo dále od okna? Z pokojových rostlin je v této kategorii jako šafránu, např. sansevieria alebo aglaonema.

 

Proč tedy respektovat optimální míru světla pro tu kterou pokojovou rostlinu? Správný průběh fotochemických procesů ovlivňuje u rostlin nejen jejich vlastní citlivost na světlo, ale i celkový světelný režim, střídání dne a noci a také ročních období. Tyto abiotické (neživé) faktory podporují kvetení a plody (efekt narůstá použitím vhodného univerzálního hnojiva), rozmnožování, přesazování a fázi vegetačního klidu.

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Zahrádkářství je mým koníčkem již několik let. Často mívám dilema ve výběru vhodného postřiku proti škůdcům v naší zahradě. S eshopem levnepostriky.cz jsem začala spolupracovat v září 2019 jako obsahový manager. S mým týmem hledáme komplexní odpovědi na vaše otázky. Nenašli jste, co jste hledali? Ozvěte se mi na poradna@levnepostriky.cz a možná právě váš problém bude tématem dalšího blogu.

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními  

Doporučené přípravky

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.