01.12.2022
Tipy, jak vápnit půdu pro různé druhy plodin
Vápnění půdy je důležitým krokem při vyživování půdy a plodin ve vaší zahradě. Vápnění zmírňuje kyselou půdní reakci, optimalizuje pH půdy, má asanační účinek a snižuje nemocnost rostlin díky tomu, že ničí choroboplodné zárodky v půdě. Řekneme vám, proč na něj nezapomínat a jak na to.
Vápník je nepostradatelnou látkou pro výživu rostlin a je potřebný při stavbě opěrných pletiv buněk a kořenů. Má vliv na kondici, kvalitu plodů a celkový stav rostlin.
Vápnění půdy – jak na to?
K vápnění půdy se nejčastěji používá pálené vápno nebo mletý vápenec. Pálené vápno rychleji přijímá vlhkost a je vhodnější do těžké půdy, mletý vápenec uvolňuje vápník pomaleji a je vhodný pro vápnění lehkých a středně těžkých půd. Vyzkoušet můžete například dusíkaté vápno Perlka nebo dusíkaté vápno Forestina.
O dusíkatém vápně a způsobu používání se dočtete více v našem článku: význam dusíkatého vápna.
Optimální dávku vápnění určíme na základě rozboru půdy:
-
U kyselých půd se vápno aplikuje v množství 2-2,5 kg na 10 m²,
-
u mírně kyselé půdy 1-1,4 kg,
-
u neutrální půdy kolem 0,5-0,7 kg.
Čemu se vyhnout při vápnění půdy?
Při vápnění je důležité vyhnout se současnému používání vápna s jinými hnojivy – zejména chlévským hnojem a fosforečnými hnojivy. Výsledné chemické reakce by mohly vést ke ztrátě důležitého dusíku a znepřístupnění fosforu rostlinám.
Kdy vápnit půdu?
Vápnit půdu lze celoročně, ale nejlepší doba k vápnění je v listopadu – na podzim. Vápno by se mělo aplikovat na zrytou a rozmělněnou půdu. Vápnění není nutné opakovat každý rok, závisí individuálně na spotřebě vápníku rostlinami a jeho přirozeném vyplavování z půdy v závislosti na množství srážek. Je opravdu důležité vápno do půdy řádně zapracovat.
Jak vápnit půdu pro různé druhy plodin?
-
Vápnomilné plodiny, jako jsou cibule, česnek, pór, košťálová zelenina, se vápní přímo a snesou i čerstvé vápnění – čili zapracování vápna při podzimní přípravě půdy.
-
Druhy, citlivé na vápník, nesnášející kyselou půdu (celer, pažitka…), vápníme k předplodině.
-
Luštěniny jsou náročné na vápník, snesou i čerstvé vápnění, ale lepším řešením je vápnění půdy na podzim.
-
Plodová zelenina jako jsou např. rajčata a okurky, nesnáší čerstvé vápnění. Tyto druhy je třeba vápnit při předplodině.
-
Listová zelenina se pěstuje v předem povápněné půdě, ale špenát snese i přímé vápnění.
Vápnění půdy pod brambory
Půdním rozborem předem zjistíme kyselost půdy – její pH. Bramborám se daří na kyselých a slabě kyselých půdách s kyselostí od 5,5-6,5 pH. Při hodnotách nižších než 5,5 pH je důležité půdu upravit vápněním.
U brambor se půda nikdy nesmí vápnit na jaře před zasazením, protože může zvýšit výskyt strupovitosti brambor. Půdu vápníme jedině na podzim, po sklizni brambor.