16.12.2019
Návod na hnojení pokojových rostlin - jak docílit, aby častěji kvetly?
Pokojové rostliny naše příbytky nádherně zútulňují, zanechávají příjemnou vůni a jsou živým důkazem, že v jednoduchosti je krása. Obecně, na všechny pokojové rostliny se vztahují stejné principy zálivky, přesazování a hnojení. Správným postupem jim zajistíte vyváženou zásobu živin, která je pro jejich vývin rozhodující.
Význam a zásady zdravého hnojení pokojových rostlin
Pravidelný a optimální příjem hnojiv je pro pokojové rostliny nezbytný i z toho důvodu, že jsou pěstované ve sklenících. Tam získávají pravidelně kontrolovaný přísun živin. Pokud máte s hnojením pokojových rostlin jen minimální zkušenosti, dodržujte doporučení v příbalovém manuálu. Nevyplácí se překračovat doporučené dávky, na druhé straně, nedostatečným přihnojením jste jakoby pro rostlinu nic neudělali.
Na hnojení kvetoucích pokojových rostlin se používají speciální hnojiva. Hnojení pokojových rostlin na podzim vyžaduje jinou péči v podobě podzimního hnojiva. Vždy se snažte odhalit konkrétní chorobu, nedostatek minerálů, respektive dopomoci pokojové rostlině v určitém vývojovém stádiu k lepšímu prospívání.
Jaké hnojivo používat na pokojové květiny?
Mnozí zahrádkáři používají univerzální hnojivo na všechny typy pokojových rostlin, zejména ty listové. Zvýší tím jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům, ale pro specifické potřeby musí sortiment doplnit i o další výživové produkty. Význam hnojiv pro pokojové rostliny spočívá v zajištění optimálního poměru fosforu, dusíku, draslíku a hořčíku. Jejich působením se podporuje správná tvorba chlorofylu, zlepšuje se imunita rostlin, stav kořenového systému a zdravé dlouhotrvající kvetení.
Bohaté nasazení květů za podpory agro hnojiva univerzál.
Tekuté hnojivo na pokojové rastliny
-
Dokáže účinkovat v různé koncentraci, tedy můžete si přípravek namíchat podle potřeby.
-
Hnojivo ve formě zálivky důkladně protřepte, aby se uvolnily účinné látky.
-
Vždy respektujte, zda rostlina v určitém období nepotřebuje nižší nebo vyšší dávky hnojiva.
Rozpustná krystalická hnojiva
-
Podporují převážně růst zelených částí.
-
Odlišný podíl živin zajišťují například tekutá hnojiva na zelené rostliny a palmy, pro které je nezbytné rovnoměrné zásobování vodou a vystavení slunečnímu záření pro zdravý vývin.
Tyčinková a granulovaná hnojiva
-
Mají postupný, dlouhotrvající účinek, protože dochází k přímému kontaktu hnojiva se zeminou.
-
Takové hnojivo se jednoduše zatlačí do zeminy.
-
Ve většině případů pokojové rostliny nepotřebují žádnou jinou výživu přibližně na období 6 měsíců.
-
Kvalitnější granule jsou obalené speciální propustnou membránou, která chrání živiny před poškozením a zajišťuje jejich optimální přísun.
Speciální hnojiva
Během zimy potřebují pokojové rostliny specifickou výživu kvůli nedostatku přirozeného světla. Pro zdravý vzhled a kondici rostliny jsou v tomto období nezbytná hnojiva s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem draslíku. Tím se ukončí jejich bujný růst a podpoří vyzrávání pletiv před zimou.
Doporučujeme používat speciálně vyvinuté přípravky na přihnojování v období kvetení a tvorby plodů. Vaše pokojové květy díky nim dosáhnou vyšší násady a sytější barvy. Tyto přípravky mají omezené množství soli pro rovnoměrný růst a další pozitivní účinky.
U pokojových rostlin se můžete setkat se speciálními přípravky na hnojení okrasných rostlin, dále kyselomilných, teplomilných - jiný poměr živin prospívá orchidejím než například kaktusům.
Domácí hnojivo pro pokojové květiny
Mezi osvědčené tipy na domácí přírodní hnojiva patří působení cibulového a česnekového extraktu. Nadrobno nakrájené suroviny zalijete vroucí vodou a výluh po 24 hodinách přeceďte. Napomáhají rostlinám v době vegetace a posilují jejich imunitu vůči roztočům a mšicím.
Pokojové rostliny výborně prohnojí i slupka z vařených brambor či banánová slupka. Pro bujný růst a sytě zelené listy vašich pokojových rostlin doporučujeme vývar z čočky. O tom, že studená káva je na krásu, vás přesvědčí její účinky po působení v kontaktu s pokojovou rostlinou. Vše s mírou, jinak hrozí, že rostlinu přehnojíte.
Jak zachránit přehnojenou rostlinu?
Přehnojení je pro jakoukoli pokojovou rostlinu nezdravé, často i s fatálními důsledky. Pokud jste nerespektovali doporučené množství, zakročte ihned.
-
Očistěte, propláchněte kořeny.
-
Voda ať teče pomalým proudem přes substrát, čímž se vyplaví nadbytečné živiny.
-
Vyměňte samotný substrát, ale nevolte čerstvý,raději zeminu ze zahrady.
-
Následující dny kontrolujte, zda se rostlina pomalu zotavuje. Teprve potom ji umístěte do nového substrátu pro pokojové rostliny s neutrálním pH. Jinak jí opět více ublížíte, než pomůžete.