Plíseň révová
Charakteristika choroby
Na listech se tvoří nažloutlé skvrny, na spodní straně jsou viditelné bělavé sporangiofory. Skvrny později nekrotizují a trhají se. Při napadení květenství nebo hroznů dochází k jejich zasychání. Bobule mohou být napadeny pouze do velikost hrášku, později již choroba nedokáže prorůst pokožkou. Infikované bobule se zbarvují šedozeleně, deformují se a uvnitř je viditelné mycelium.
Životní cyklus
Choroba přezimuje v napadených listech. Během vegetace se choroba šíří sporangiemi která jsou sekundárním zdrojem infekce. Šíří se především za deštivého počasí, protože pro průnik infekce do rostliny je nutné ovlhčení listů.
Chemická ochrana
Fungicidní ochranu je vhodné podle podmínek 1–2x provést již před květem. Nejdůležitější jsou 2–3 ošetření po odkvětu. Interval mezi postřiky by měl být 5–14 dnů podle infekčního tlaku a použitého fungicidu, až do období zaměkávání. Pro prvotní ošetření by měli být použity fungicidy ze skupiny dithiokarbamidanů nebo ftalimidů. Střední ošetření je vhodné provést kombinovanými přípravky a závěrečné měďnatými fungicidy. Při používání fenylamidů vzniká křížová rezistence a vzájemné střídání přípravků, z této supiny, nezabrání vzniku rezistence na tyto přípravky.