721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Kadeřavost broskvoně

Katalog chorob a škůdců » Broskvoň » Kadeřavost broskvoně
Kadeřavost broskvoněKadeřavost broskvoně
Kadeřavost broskvoněKadeřavost broskvoně

Charakteristika choroby

Na mladých listech broskvoní vznikají zpočátku mírně vypouklé žlutozelené, později červené skvrny nebo puchýře. Tyto skvrny se velmi rychle zvětšují, zduřují a tím deformují (zkadeřavějí) listovou čepel. Na spodních částech napadených listů se v květnu vytvářejí bělavé povlaky houby. Zkadeřené listy zasychají a opadávají. Na plodech někdy vznikají červené skvrny s nepravidelným okrajem. Výjimečně je napadáno i dřevo letorostů. Tyto letorosty jsou pak kratší a deformované. Napadány mohou být jen mladé nerozvinuté listy do velikosti 1 až 1,5 centimetru. U napadených stromů je větší nebezpečí jejich poškození mrazy. Kromě broskvoní mohou být napadány i mandloně a broskvomandloně. Autor fotky (jacinta lluch valero a Maja Dumat, www.flickr.com)

Životní cyklus

Především na povrchu rostlinných částí v korunách stromů přezimují blastospory. Menší část těchto spor přetrvává za šupinami pupenů. Blastospory jsou velmi odolné k nepříznivým podmínkám. Mohou přežívat i déle než 1 vegetační sezónu. Na jaře po vyrašení dochází k redistribuci blastospor na mladé rostlinné části, především listy a k infekcím. K infekcím dochází pouze u mladých nerozvinutých listů (do 1-1,5 cm).

Na napadených částech se koncem května a především v červnu vytvářejí vřecka, v nichž se diferencují spory. Spory klíčí v pučivé pseudomycelium, na kterém se oddělují blastospory, které přetrvávají do dalšího roku.

Chemická ochrana

Velmi důležitý je termín ošetření. Teoreticky je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim do doby, kdy začínají rašit vrcholové (terminální) pupeny. Samozřejmě že za mrazivého počasí ošetření není možné provádět. V tuto uvedenou dobu je nejvhodnější měďnatý přípravek Champion 50 WP. Osvědčuje se jedno ošetření před příchodem zimy a jedno nebo dvě ošetření v době rašení terminálních pupenů. 

Doporučené přípravky

Skladom
*****
Champion 50 wg
31 Kč
 ks 
Fungicid na postřik proti plísním a ostatním houbovým chorobám.
Skladom
*****
Cuproxat sc
80 Kč
 ks 
Kontaktní měďnatý fungicid určený na ochranu proti plísni révové v révě vinné a plísni chmelové ve chmelu.
Skladom
*****
Dithane dg neo-tec
165 Kč
 ks 
DITHANE DG Neo-tec organický kontaktní postřik na list proti širokému spektru houbových chorob (např. fungicid do brambor na plíseň bramborovou atd.).
Skladom
*****
Flowbrix
551 Kč
 ks 
Fungicidní přípravek ve formě suspenzního koncentrátu k ochraně révy vinné, chmele, sadů a dalších plodin proti houbovým chorobám. Moderní měďnatý fungicid nové generace. Postřik F
Na objednávku
Horizon 250 ew
5 857 Kč
 ks 
Fungicid ve formě vodní emulze k ochraně řepky proti houbovým chorobám, peckovin proti monilióze, chmele proti padlí chmelovému a pšenice ozimé proti klasovým fuzariózám.
Skladom
*****
Novinka
Polyram wg
39 Kč
 ks 
Postřikový fungicidní přípravek ve formě ve vodě dispergovatelných granulí proti plísni bramborové v porostu brambor, strupovitosti u jádrovin, plísní révové v révě a rzi karafiáto
Skladom
*****
Sulka k
67 Kč
 ks 
Sulka je nejpoužívanější prostředek k moření česneku proti háďátku zhoubném. Postřikový přípravek ve formě s vodou mísitelného koncentrátu k ochraně rostlin proti kadeřavosti br
Skladom
*****
Sulka-k
91 Kč
 ks 
Kapalný koncentrát k ředění s vodou určený proti houbovým chorobám a živočišným škůdcům.
Skladom
*****
Syllit 65 wp
38 Kč
 ks 
Lokálně systémový fungicid s výrazným eradikativním účinkem na strupovitost v kulturách jabloní a odlišným mechanismem působení oproti azolům, strobilurinům a dalším chem. skupinám

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.