18.09.2020
Jak se zbavit drátovců v bramborách, mrkvi a jiných plodinách?
Drátovci jsou obávaní zejména pro velké ztráty v úrodě brambor. Napadají hlízy, kořeny a cibule rostlin. Vyhovuje jim vlhčí prostředí, ve kterém lépe vytvářejí chodbičky a pronikají celou organickou hmotou plodiny. Největší výskyt zaznamenávají drátovci >v bramborách, cibuli, mrkvi a červené řepě. Nepohrdnou ani kukuřicí či cukrovou řepou. Velmi zřídka napadají stonky a jen některé druhy se živí šťávami z listů. Více informací o drátovcích najdete v tomto blogu.
Charakteristika drátovců - životní cyklus a významní hostitelé
Drátovec bramborový patří ke škodlivým larvám brouků z čeledi kovaříkovitých (Elateridae). U nás představuje největší riziko kovařík obilní, polní a kovařík černý.
Typickým znakem drátovců je štíhlé, vpředu zúžené, ploché tělo. Je dlouhý max. 4 cm. Tohoto škůdce poznáte i podle lesklého, hnědo-červeného zbarvení a tří párů končetin hned za hlavou.
Larvy i dospělí jedinci drátovců přezimují hluboko v půdě. Na jaře, po páření a nakladení vajíček, nastává líhnutí po dobu 2 až 4 týdnů. Za rok mají jednu generaci, přičemž dokáží přežít 2 až 6 let. Největší škody způsobují na jaře (když ještě není půda ohřátá) a koncem léta (až do podzimu).
Larvy drátovců milují neobdělávané pole a blízké travnaté plochy. Před výsadbou se proto důkladně zbavte plevele. Brambory vysazujte až ve čtvrtém pořadí po travnatých porostech. Také minimalizujte kontakt s rostoucími plochami kukuřice a výskyt jiných sladkých potravin. Organické zbytky po kukuřici se stávají zvlášť vyhledávanou potravou pro drátovce.
Preventivní opatření
-
Mechanické obrábění půdy, důkladné okopávání, přerytí až do hloubky 20 cm. Minimální výskyt drátovců v bramborách a v jiných plodinách zaznamenáte po (vícenásobném) použití rotavátorů.
-
Na menších plochách si vystačíte s ručním, ergonomicky navrženým kultivátorem. Drátovce je nutné dostat co nejvíce na povrch půdy, protože slabě odolávají změně teplot a větru.
-
Velmi oblíbená je metoda odkameňování a zrytí půdy
-
Vhodnou prevencí je střídání vysázených plodin, respektive blízké vysazování brukvovitých plodin, řepky a hořčice. K hubení drátovců mají pozitivní vliv kyanické plyny, které právě tyto plodiny hojně obsahují.
-
Jsou skvělou potravou pro ptactvo, proto zvažte postavení krmítek ve vaší zahradě
-
Na jaře použijte hnojivo s vysokým obsahem vápna a organicky vázaného dusíku - dusíkaté vápno. V půdě působí dezinfekčně, podporuje úrodnost a celkový vývin rostlin. Vysazujte až po prvních teplejších dnech, protože zvýšená venkovní teplota a sucho je nutí ukrývat se hlouběji v zemi a méně napadat kořeny a hlízy rostlin.
Před výsadbou doporučujeme zapracovat do půdy Agro CS hnojivo na brambory s komplexem živin obohacenými o hořčík. Kromě základní kořenové výživy má likvidační účinek na velké množství přezimovaných škůdců.
Biologické, fyzikální a chemické ničení drátovců
Důsledná prevence - zejména základní kultivace často stačí na snížený výskyt drátovců v rostlinách. Málokdy bývá chemická ochrana nutná a pokud ano, upřednostněte raději biologické insekticidy na bázi obnovitelných zdrojů.
Nejvíce šetrné jsou ekologická opatření, vytváření vhodných podmínek hlístům nebo háďátkům rodu Steinernema, které se živí těmito zmíněnými parazitickými druhy. Pokud tuto možnost nemáte, věnujte pozornost některým technickým metodám ničení drátovců.
Na menších plantážích je stále žádané ruční vysbírání škůdců z půdy nebo pomocí lepicích návnad v bramborových porostech. Bio verzí jsou sladké návnady s obsahem mrkve, řepky či kukuřice. Během posledních sezon se rozšířila ekologická metoda se sladkým postřikem na drátovce.
Na jeho přípravu potřebujete jen rozpuštěný krystalový cukr. Ideální pro pásma se silným napadením těchto škůdců.
Chemickou verzí, jak se zbavit drátovců, je například postřikový insekticid s významným repelentním účinkem. Doporučujeme vybírat tak, abyste zabránili množení širokého spektra škůdců.
Skvělou alternativou je ošetřování půdy párou (ve sklenících a pařeništích), přičemž teplotu zvyšujte až na 60 °C. Smrtelný účinek má pro ně i máčení sazenic v teplé vodě (max. 60 °C nebo i méně, aby se nepoškodila sazenice).
Dobrou radou na závěr je pěstování raných odrůd brambor (adora, carrera) a včasný sběr (do konce srpna), kdy je napadení a poškození úrody minimální. Do zahrady nasaďte lékaře půdy - krásné oranžové aksamitníky, známé také jako smraďošky, afrikány nebo garafia. Doporučujeme i měsíček. Na škůdce působí odpudivě.