04.06.2021
Co jsou pesticidy a jak se dělí?
Každý dlouholetý zahrádkář už zažil invazi škůdců v zahradě, která zneškodnila budoucí úrodu nebo květní poupata, jež se ještě nerozvinula, případně vzácnou výsadbu. Taková zkušenost nikoho nepotěší. V zahradě se můžete setkat také s chorobami, které rostliny oslabují, což se odráží na jejich vzhledu. Z těchto důvodů jsou vyráběné pesticidy, které jsou záměrně aplikované v životním prostředí na eliminování přemnožených škůdců a chorob.
Co jsou pesticidy?
Pod pojmem pesticidy nacházíme účinné látky, které mají potenciál usmrtit a regulovat škůdce a nemoci v zahradě, a tím podporují zdraví a kvalitu rostlin.
Pomáhají nám zbavit se hlodavců nebo eliminovat nepříjemný hmyz v domácnosti. Najdeme je ve formě koncentrátů granulí či aerosolů. Některé z nich jsou se zabudovaným rozprašovačem, ale většina jsou silné koncentráty, které potřebujeme ředit vodou. Proto při nákupu pesticidu, zvažte výběr dobrého postřikovače.
Typy pesticídů
Mezi pesticidy patří různé přípravky, které jsou rozdělené podle cílového organismu:
-
Insekticidy - prostředky proti hmyzu a roztočům. Rozlišujeme kontaktní, vdechové, dotykové a požerové.
TIP: Insekticidy aplikujte brzy ráno nebo večer při západu slunce. Nejenže ochráníte rostliny před spálením, ale i užitečný hmyz, jakým jsou včely, před kontaktem toxického insekticidu, který by je usmrtil. Včely jsou jedním z nejdůležitějších živočichů ve vaší zahradě, a proto je dobré je chránit před zbytečným usmrcením.
-
Herbicidy - prostředky na hubení plevele. Většinou se absorbují listy. Existují selektivní herbicidy (účinkují na určitý druh rostlin) a neselektivní (ničí všechny druhy vegetace).
-
Fungicidy jsou chemické látky na hubení hub a plísní. Řadíme sem i mořidla na ochranu osiva. Používají se zde různé sloučeniny mědi, rtuti, zinku a jiných těžkých kovů. Mohou se používat na ochranu dřeva nebo textilu proti plísním.
-
Nematocidy se používají proti volně žijícím a cystotvorným háďátkám v půdě.
-
Rodenticidy jsou chemické sloučeniny na hubení hlodavců v zahradě a domácnosti. Pozor, tyto pesticidy jsou jedovaté i pro člověka.
-
Akaricidy jsou chemické sloučeniny na hubení roztočů. Ničí pavoukovité škůdce rostlin. Patří sem většina organofosfátových insekticidů, všechny sirné fungicidy a speciální akaricidy.
-
Algicidy jsou přípravky na ničení řas.
-
Moluskocidy jsou přípravky na hubení měkkýšů - různých hlemýžďů a plžů.
-
Piscicidy ničí ryby.
-
Termiticidy zase ničí termity.
První pesticidy byly známy už v starověku, když Japonci aplikovali směs velrybího tuku s octem na zneškodňování larev hmyzu na zemědělské půdě. V 18. až 19. století se začal využívat výtažek z tabáku virginského, který pro svůj obsah nikotinu měl insekticidní účinky.
Vliv pesticidů na životní prostředí
Výskyt pesticidů v životním prostředí je zarážející. Nacházejí se ve vodních tocích, sněhu, dešti, mlze, vzduchu, půdě, potravinách a organismech včetně lidského těla.
Chemické pesticidy jsou jedovaté nejen pro škůdce, ale i pro nás, lidi. Proto zvažte aplikaci chemických postřiků ve vašem okolí. Dnešní doba nám přináší ekologické alternativy a biologické přípravky, které jsou šetrné jak pro životní prostředí, tak i pro nás.
Vliv pesticidů na biodiverzitu
Biodiverzita nebo biologická diverzita je rozmanitost života na Zemi zahrnující miliony druhů rostlin, živočichů a mikroorganismů. Rozmnožování škůdců a chorob úzce souvisí s ubývající biodiverzitou a poklesem přirozených predátorů daných škůdců, což je způsobené nedbalou aplikací herbicidů. Berte ohled na ostatní organismy v přírodě. Při aplikaci daného pesticidu se řiďte přesnými pokyny v přiloženém návodu.
Chemické pesticidy
Nejznámější,nejefektivnější a toxické jsou chemické pesticidy. Pomohou při silném přemnožení škůdců nebo nemoci na rostlině, kde nepomáhají biologické postřiky a organismy, které jsou šetrné k nám a naší planetě.
-
Mnoho chemických pesticidů je kontaktních. Proto postřik aplikujte, pokud rostlina signalizuje původ škůdce nebo nemoci. Nepomáhají jako preventivní postřiky proti škůdcům a chorobám.
-
Zohledněte povětrnostní podmínky a raději počkejte na bezvětrný den. Ušetříte tak nejen ostatní rostliny, ale i živočichy před přijetím chemických látek, které nutně nepotřebují, nebo by je mohly usmrtit.
-
Důkladně prostudujte návod k použití. Chemické pesticidy nejsou jedovaté jen pro škůdce, ale i lidi, včely a domácí zvířata. Při jejich aplikaci dbejte na ochranu dýchacích cest, jakož i ochranu pokožky před přímým kontaktem.
-
Při ošetřování rostlin s hladkým, lesklým nebo kožovitým povrchem použijte smáčedlo, které zajistí lepší absorpci pesticidu.
Pokud chcete rostlinu preventivně chránit před škůdci a chorobami, dopřejte jí hnojivo, díky kterému bude mít rostlina dostatek živin, zesílí a bude odolnější. Případně můžete vyzkoušet společenské pěstování rostlin, které vytváří přirozené prostředí pro vzájemnou ochranu vysazených rostlin.
Biologické pesticidy
K biologické ochraně patří přípravky s biologickými látkami, které nejsou v tak vysoké toxicitě jako přípravky na chemické bázi, prospěšné mikroorganismy a přirození predátoři. Mají nezastupitelné místo při regulaci a prevenci výskytu chorob a škůdců.
Existuje parazitická vosička Aphidius colemani, která bojuje proti mšicím ve skleníku tím, že je žere. Jedna vosička sežere přes 300 mšic. Napadené mšice vylučují poplašný feromon, který brání rozvoji další generaci mšic.
Pokud máte pocit, že jste vyzkoušeli už téměř všechno a nic zatím neúčinkovalo podle vašich představ, požádejte o pomoc naše prodejce. Vybereme pro vás kvalitní chemické nebo organické přípravky a postřiky šité na míru. Vytvoří pro vás to nejúčinnější pole působnosti, na které se už žádný otravný hmyz nebude chtít vrátit.