07.01.2021
Nedostatek živin v půdě. Jak poznat, co rostlinám chybí?
Rostliny pravidelně hnojíte, ale vůbec neprospívají? V prvním kroku odlište, zda jde o zhoršený stav vlivem vnějších změn, po napadení škůdci a hmyzem, nebo skutečně jde o deficit nutrientů. Příznaky jsou ve více případech téměř totožné. V tomto blogu najdete popis hlavních živin pro vývoj rostlin, prvotní symptomy při jejich nedostatku, respektive při přesycení.
Které jsou nejdůležitější živiny pro prospívání rostlin?
Některé živiny čerpají rostliny z půdy ve větších dávkách, proto je označujeme pojmem makronutrienty (hlavní živiny). K nim zařazujeme draslík, dusík, fosfor, hořčík, síru a vápník. Ve stopových množstvích získávají například bor, molybden, zinek, měď, železo a mangan. Jednotlivé složení se liší vzhledem k druhu rostlin, vývojovému stádiu, podnebnému pásu a kvalitě půdy.
V tomto souhrnu vám představujeme, jaká známe základní hnojiva, které výhody a rizika jsou typické při jejich aplikaci. Najdete zde tipy na dezinfekci půdy, zvelebování trávníku, okrasných rostlin a jehličnanů.
Nedostatek dusíku, draslíku a fosforu
Na základní hnojení před setím nebo sázením plodin si půda přímo řekne o jeden z účinných draselných přípravků ve formě PK nebo NPK minerálního hnojiva. Zkratka v názvu označuje obsah hlavních živin N (dusíku), P (fosforu) a K (draslíku).
Dusík je nezbytný pro zdravý růst aprosperitu zelených částí rostlin. Při jeho nedostatku se zpomaluje růst, mladé listy nabývají světlezelenou barvu, ostatní dožluta. Dusík získávají rostliny také z „polozralého“ kompostu, který opatrně aplikujeme pouze na povrch půdy. Jinak by mohlo dojít k poškození kořenové soustavy rostlin. Přečtěte si o domácí výrobě a obsahu živin v kompostu.
Deficit draslíku způsobuje hnědnutí, žloutnutí až tzv. popáleniny na okrajích listů. Na to, aby draslík dlouhodobě zvyšoval (udržoval) zásoby vody uprostřed kořenového obalu, aplikujeme organický kopolymer draselné soli při výsadbě sazenic, drobného ovoce, révy a jehličnanů.
Také ani projevy nedostatku fosforu není jednoduché odlišit od draslíku a dusíku, proto se kromě spálených listů zaměřujeme na fialové až načervenalé odstíny.
Našli jste je? Informujte se o možnostech aplikace Superfosfátu - podle dostupných informací je vhodný na všechny druhy půd a pro všechny plodiny. Můžete ho používat jako jarní i podzimní hnojivo.
Jak chránit plodiny před slabými zásobami vápníku?
Nedostatek vápníku zpozorujeme zejména na rajčatech a paprikách, ale i na jiných plodinách, u kterých jsme aplikovali nadbytek dusíkatých hnojiv. Tím jsme urychlili vegetativní růst a omezili příjem vápníku rostlinami. Nechtěně tak můžeme podpořit hnilobu špiček plodů rajčat. Jaké jsou možnosti ochrany?
Zvýšit množství vápníku v půdě dokážeme přidáním skořápek od vajíček nebo samotným vápnem do půdy. Vhodným preventivním přípravkem je Kristalon zdravé Rajče a Paprika. Pro lepší optimalizaci živin a výnos plodin doporučujeme kombinovat sboritanovým hnojivem.
Zvýšená aplikace NPK hnojiv negativně ovlivňuje také na vstřebávání hořčíku. Mezi prvotní projevy patří žloutnutí až červeno-hnědé odstíny na listech. Deficit hořčíku je typický pro rajčata, vinnou révu, růže, jablka a další zemědělské plodiny. Zvýšené riziko je při výsadbě na písčitých půdách. Preventivně se používá např. Florasin Hořčík jako listové hnojivo nebo zálivka do půdy.
Nepodceňujme ani stopové množství důležitých minerálů
Málo, ale ani příliš mnoho železa neprospívá látkové výměně a syntéze chlorofylu v rostlinách. Zejména na révě, ale i na jiných plodinách můžeme zpozorovat příznaky poškození chlorózou.
Listy se zbarvují do žlutozelena, dochází k poruchám růstu, zmenšování a odumírání bobulí na hroznech. Negativní projevy znásobí prudké ochlazení teplot a další nerovnováha živin v půdě – molybdenu, zinku, mědi. Lepší výnos
podpoří Floralon réva s optimálním zastoupením všech stopových prvků.
Na co ty stopové prvky? Na to, aby rostliny předcházely problémům s růstem a měly silné obranné mechanismy při zvýšeném stresu a nepřízni počasí. Rostlinám v doporučovaném množství dodáváme molybden, zinek, měď a bor na velikost listové plochy ve formě PowerOf-K. Působí také na buněčné úrovni, upravuje metabolismus cukrů, bílkovin a vodní režim v rostlinách.