01.04.2018
Jak správně vysadit trávník
Jak správně vysadit trávník?
Základem výsadby je vhodný výběr travní směsi, která určuje vlastnosti a charakter vašeho budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte.
Receptury jednotlivých travních směsí jsou sestavovány tak, aby konečný výsledek v podobě dokonalého trávníku měl požadované vlastnosti. Jednotlivé druhy trav a jejich odrůdy se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šířka listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace, tedy vlastnostmi, které musíme respektovat a přitom umět využívat.
Při výběru vhodné travní směsi bychom si nejprve měli odpovědět na tři základní otázky:
- Jaké vlastnosti by měl mít náš budoucí trávník?
- Jako nově založený trávník budeme využívat?
- Známe dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku?
Pokud se budeme chtít kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs, jako je např. dekora, zahrada, golf / golfová nebo parková. Trávníky založené z těchto travních směsí požadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě pravidelné závlahy, vyvážené výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu do hloubky 2 až 4 mm. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete odměněni dokonalým trávníkem.
V případě, že vyžadujete trávník pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme takzvaný zátěžový trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození. Pro založení trávníku použijeme např. travní směs sport nebo supersport v balení odpovídajícím velikosti pozemku.
K zatravnění problematických pozemků slunečních poloh, chudších a písčitých půd doporučujeme použít travní směs do sucha, která je určena pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji (komponenty vzcházejí 15 až 20 dní), postupně se však zapojují, dobře přečkávají krátkodobé přísušky a snášejí i běžnou zátěž. Díky svému hlubokému zakořenění, tráva získává vodu z hlubších vrstev půdy. Standardní tráva zakoření do menší hloubky a může získat pouze vodu z horní vrstvy (10-15 cm). Takové rostliny brzy odomrú v suchých podmínkách ještě předtím, než se dosáhne stupeň extrémního sucha. Vysoká kostřava obsažená ve směsi do sucha může zakořenit do hloubky více než 60 cm a ukládá vodu a živiny (cukry) do svých kořenech, což vytváří rezervu pro období sucha.
V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která je určena pro stanoviště, jehož světelné poměry neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Jednotlivé komponenty snášejí částečné zastínění západních a severních svahů, vhodné jsou i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřován trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.
Poškozené a prázdná místa v trávnících nejlépe zregenerujeme zasetím speciální travní směsi rapid nebo SOS, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Pro úspěšný prísev této směsi je nutná, především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.
Volbou travní směsi na míru vašich potřeb i vlastností pozemku práce nekončí. Dokonalý trávník vyžaduje vaši pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. Obdivné pohledy návštěv za to ale stojí!
Jak založit pěkný a trvalý trávník?
1. Příprava půdy: Plochu určenou na zatravnění doporučujeme zrýt do hloubky 35 cm a zbavit plevele, smetí a kamenů. Porvrch půdy urovnáme hráběmi a mírně uválcujeme. Pokud máme dostatek času, počkáme několik týdnů a průběžně odstraňujeme vzešlé plevele. Dva týdny před setím aplikujeme hnojivo, čímž podpoříme rychlejší růst.
2. Setba: Při dosažení 15oC denních teplot provedeme výsev. Nejvhodnější doba výsevu je brzké jaro a pozdní léto, kdy jsou optimální podmínky pro zakořenění. Výsev převedeme do vlhké půdy za bezvětří křížem. Na 1 m2 potřebujeme 20 až 30 g osiva. Po výsevu hráběmi promícháme osivo se zemí a zaválcujeme. Plochu pokud nejsou srážky pravidelně jemně zaléváme, aby byla půda stále vlhká.
3. Ošetření: a údržba trávníku: Trávník poprvé zkosit při výšce 10 cm za suchého počasí na výšku asi 4cm. Následně trávník pravidelně sekáme na výšku cca 3 - 4 cm, s cílem zahustit porost a likvidovat vzešlé plevele. Po uplynutí 4-6 týdnů aplikujeme na 100 m2 3-5 kg dusíkatého hnojiva. Během vegetace doporučujeme porost pravidelně přihnojovat. Selektivní herbicidy poprvé aplikujeme po 3 - 4 měsících.
Autor článku
Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními