21.02.2023
Chcete krásné letničky? Příprava sazenic je v plném proudu
Plánujete letos bohatou kvetoucí zahradu? Pak je nejvyšší čas vysadit letničky! Většina z nich totiž klíčí a roste velmi pomalu. Připravte se s námi na barevné léto plné květin již nyní. V následujících řádcích se dozvíte, jak pěstovat letničky ze semen.
Pěstování letniček umožňuje měnit vzhled zahrady každý rok. Letničky obvykle přežívají pouze jednu sezónu, takže je třeba je na jaře opět vysázet.
Co vysévat v zimních měsících?
V zimních měsících leden a únor je vhodné vysévat různé druhy letniček. V lednu si připravte sazenice petúnií, muškátů, begonií, jiřinek, šalvěje či okrasných trav. V únoru je ideální čas na přípravu limonky, fialy, různých druhů karafiátů nebo hledíků. Doporučený čas výsevu najdete rovněž na sáčcích se semínky vašich vybraných letniček.
Jak vysévat letničky?
K výsevu letniček budete potřebovat několik věcí:
-
malé květináče na předpěstování sazeniček,
-
mini skleník nebo igelitové sáčky,
-
substrát určený k vysévání a množení rostlin,
-
světlou místnost s konstantní pokojovou teplotou kolem 20 °C.
Samotný výsev je velmi jednoduchý. Do květináčů nasypte substrát a jemně ho zavlažte vodou. Na něj umístěte semena a zasypte je jemnou vrstvou substrátu – aby měla dostatek světla a možnost vytlačit první lístky ven z půdy. Květináče uzavřete do sáčků nebo je dejte do mini skleníku.
Pikýrování sazenic
Vysazené letničky po vytvoření klíčících listů (alespoň jednoho páru) pikýrujte. Díky tomu budou sazenice odolnější a životaschopnější.
Den před pikýrováním však půdu důkladně zavlažte. Poté rostlinky jemně zachyťte za lístky, podepřete je kolíkem a vyjměte je ze substrátu. Dávejte však pozor na jemné kořínky. Rostlinky přeneste do menších květináčů nebo kořenáčů. Použijte speciální substrát pro sazenice nebo letničky. Uprostřed květináče udělejte otvor, vložte do něj rostlinu s kořenovým balem a jemně přitlačte substrát ke stonku. Pravidelně je zalévejte.
Důležité je občas větrat, aby vám rostliny nezahnívaly. Po výsevu je umístěte na světlé místo, ale pozor na přímé slunce, protože to může mladé rostliny spálit. Do záhonu je můžete vysadit už v polovině května. Hotové sazenice vysazujte s kořenovým balem do výšky 15 cm. Půda však musí být dostatečně prohřátá.
Letničky, které mají krátké vegetační období, lze vysadit ze semínek. Jsou méně náročné na péči a lze je vysazovat již v dubnu. Prokypřete půdu, odstraňte plevel, záhon zarovnejte a vysévejte do řádků, hnízd nebo je volně rozhoďte. Větší semena se vysévají do hloubky přibližně 7 centimetrů. Když dosáhnou 3-4 pravých listů, sjednoťte je, aby dosáhli požadované hustoty záhonu.
Vhodným substrátem bude Forestina Profík pro výsev a množení.
Nejoblíbenější druhy letniček
Pokud se stále nedokážete rozhodnout, po jakých květinách sáhnout, zaměřte se na to, kam chcete rostlinky vysadit. Některým druhům se daří na stěně, jiné se zavěsí na květináče a mísy.
Pokud toužíte po pestré zahradě, připravte si sazenice, jako jsou rostliny: ageratum (růžové nebo bílé), gazánie (v různých barvách), sanvitalie, verbeny, nocenky, slunečnice, třapatky, sluncovky, aksamitníky, karafiáty nebo měsíčky.
Přemýšlejte o rozmístění letniček na záhonu podle barvy, výšky nebo délky květu; nejvyšší letničky by měly být v pozadí, menší dejte do popředí.
Vhodné stanoviště
Každá letnička je jiná, i když všechny milují slunce a teplo. Některé mají slunce raději (hledík, měsíček nebo petúnie), zatímco popínavé letničky (kapucínky, hrachor a macešky) nejsou na půdu příliš náročné. Prospěje jim však postupné odstraňování odkvetlých květenství a pořádná dávka půdy bez plevele.
Péče v následujících měsících
V následujících měsících rostlinám dopřejte pravidelné větrání a lehké kropení vodou. Jakmile se objeví první lístky, je vhodné okolní půdu jemně prokypřit – aby sazenice zbytečně neztrácely energii na protlačování půdy.
Po vysazení letniček na záhon nebo na balkon do většího květináče je vhodné umístit je na slunné a teplé místo. Půda nesmí být přemokřená, letničkám se lépe daří v případě, kdy půda jemně proschne. Potom ji nezapomeňte vhodně zavlažit.
Jak pěstovat letničky na balkoně nebo terase
Letničky můžete pěstovat také v květináčích s odtokovým otvorem. Na dně květináče vytvořte vrstvu z oblázků, přidejte substrát pro balkonové letničky a přihnojte. Do květináče vkládejte dobře zakořeněné sazenice i s kořenovým balem.
Jaké živiny potřebují letničky?
Letničkám vyhovuje zálivka s hnojivem nebo přidání kompostu. Vhodným hnojivem je například Univerzální zahradní hnojivo. Speciálně pro muškáty je vhodné Jihočeské hnojivo na muškáty, petúnie zase potěšíte hnojivem Kapka na petúnie.
Pěstování letniček je vděčná a příjemná činnost. Je nenáročná a váš domov či zahradu ozdobí nádhernými trsy barevných květů. Experimentujte s barevnými kombinacemi podle libosti. Přejeme vám mnoho úspěchů!