22.04.2024)
Takto pěstují kvetoucí květiny na květinové farmě. Zkuste to i vy doma.
Pěstování květin ze semínka je ideální způsob, jak zajistit vaší zahradě záplavu kvetoucích květin až do prvních mrazů. Výběr druhů květin je rozmanitý, stačí si vybrat. Je však dobré znát návod, jak semínka správně vysévat a starat se o ně až do doby vysazení na záhon. Na správný, praxí ověřený postup jsme se ptali pěstitelky z květinové farmy, která si plní sen a spolu s manželem připravují nádherné kytice pro podniky a jednotlivce v okolí Sence, Trnavy, Nitry a Bratislavy.
V rozhovoru o pěstování kvetoucích květin se mimo jiné dozvíte
-
jaký je skutečný význam sezónnosti a lokálnosti při pěstování květin
-
jak se květiny dají pěstovat ekologickým způsobem
-
jak odebírat a uchovávat semínka z vlastních květin na další sezónu
-
jak ekologicky bojovat s mšicemi a jinými škůdci na květinác
-
postup při vysévání semínek kvetoucích květin
-
jak správně květiny zaštipovat pro hustší kvetení
-
zda měděná mince ve váze pomůže udržet květiny déle čerstvé
-
a jeden tip pro lenivější zahrádkáře
S kým jsme se o pěstování květin bavili?
“Je pro nás velmi důležité, abychom byli féroví k přírodě, nechceme, aby po nás zůstala “potopa“.“
Co vás přivedlo k myšlence založit si Polní květ? Vždy jste se zajímali o pěstování květin?
Květiny byly mou zálibou od té doby, co jsme se nastěhovali do domu. Neustále jsem něco vysazovala, vytvářela kytičky a těšila tím rodinu, kamarádky nebo sebe. Na podzim 2022 jsem prožívala méně spokojené období v práci a věděla jsem, že potřebuji změnu. Tehdy jsem na Instagramu viděla příspěvek květinové farmy z USA a byla to pro mě úplná bomba – skvělý nápad! Začala jsem pátrat a zjistila jsem, že podobné farmy fungují i u nás na Slovensku. Tak jsem si řekla, že to zkusíme a uvidíme. Celou zimu jsem studovala, zkoušela, vysévala, trápila se s každým uhnívajícím eukalyptem a radovala se z každé krásné rostlinky, z níž vyrostly nádherné květiny.Semena jsem objednávala, substráty jsem testovala a plánovala výsadbu.
Jaké květiny máte na své farmě vysazené? Podle názvu Polní květ by člověk očekával, že vyséváte semena lučních květin, jako jsou netykavky, chrpy či vlčí máky..
Ano, mnozí si myslí, že naše květiny jsou „polní“, divoce rostoucí. Avšak až 90 % květin v našich kyticích je vypěstováno u nás na zahradě, těch 10 % tvoří květiny a zelené výplně z okolí.
Lokálně znamená, že květiny jsou pěstovány u nás, nepřekonaly tisíce kilometrů, pěstujeme je ekologicky, tedy bez jakýchkoliv postřiků a průmyslových hnojiv, a naše květiny jsou sezónní, což znamená, že vyrůstají tehdy, když je to pro ně přirozené a umožní jim to počasí.
Tedy ani ve vašich kyticích, které prodáváte podnikům či na objednávku jednotlivcům, nechybí ty nejoblíbenější kvetoucí květiny?
Naše nabídka je opravdu pestrá – na jaře začínáme s tulipány, orlíčky, pivoňkami, okrasnými česneky, černuškami, fialkami, a následně s oteplením přicházejí ostrožky, papulky, cínie, královny léta i podzimu – jiřiny. Jak se dny zkracují, kvetou také astry. K tomu všemu pěstujeme i mnoho výplňových květin a zeleně – okrasnou mrkev, řebříček, kravinec, prorostlíky. Každý rok se snažíme nabídku obohatit o něco nového a hodně zkoušíme.
Využíváte při tom i fóliovníky, skleníky nebo jiné speciální podmínky? Je nutné rostlinky přisvětlovat nebo jim jinak pomáhat v růstu?
Máme skleník 3 × 4 m, který využíváme na sazenice v jarním období, ale květiny v něm nepěstujeme ani jim jinak nepomáháme v růstu, necháváme to na přírodě.
Kdy máte s květinami nejvíce práce? Kdy máte “hlavní sezónu“?
V jarních měsících. Vyséváme semínka, vysazujeme sazenice, a pokud se k tomu přidají kvetoucí tulipány, může to být náročné období (smích). Naše sezóna je velmi závislá na počasí – například letos jsme začali tulipány a očekávali jsme, že je budeme mít od poloviny dubna do konce května, ale kvůli vysokým teplotám vykvetly tulipány téměř všechny najednou a jejich sezóna trvala pouze první dva týdny v dubnu. Sezónu ukončí první mrazy – a to je velmi individuální, ale někdy začátkem října. Po skončení sezóny čerstvých řezaných květin nabízíme kytice a věnce ze sušených květin a před Vánocemi adventní věnce.
Na co si dát při pěstování květin pozor? Kteří škůdci je mohou ohrožovat? Víme, že květiny pěstujete ekologicky. Jak tedy bojujete proti škůdcům?
Voda a teplota jsou klíčové, použití vhodného substrátu vám pomůže při klíčení a rostlinám dodá výživu. Ale pak přijdou mšice, slimáci, a bohužel, tak to je. Pomáhá mi myšlenka, že musím jít s přírodou, ne proti ní. Slimáky sbíráme na pivní pasti, když se objeví mšice, modlím se za slunéčka a rostlinu postříkám výluhem z kopřiv. Vím, že postřiky mohou v mnoha případech pomoci, ale to není cesta, kterou chceme jít – ale to je naše nastavení a neznamená to, že to platí pro všechny. Minulý rok jsme měli krásné astry, pak přišla plíseň a během týdne bylo po nich (viz foto). Určitě se to dá něčím postříkat, my jsme to nechali tak. A co se týče mšic: mojí oblíbenou metodou je vydymování mšic – když se na jaře objeví na sazenicích ve skleníku, zapálím tam tabák nebo bylinkový svazek a vydymuji je. Není to sice stoprocentní, ale už nám to mnohokrát pomohlo.
- Bojovat s plísní na květinách můžete s přírodním prostředkem Natura hydrogenuhličitan.
- Proti slimákům zvolte modré kuličky. Ferramol. Obsahují fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje v přírodě. Slimáci po jeho požití neumírají ihned, ale až ve svém podzemním úkrytu, takže je není třeba sbírat ze záhonů.
- Rostlinný extrakt ze semen tropického stromu Antelaea azadirachta Neemazal TS Vaše květy zbaví kromě mšic také svilušek, píďalek, nosatců a roztočů. Můžete ho použít i na stromy (kromě hrušek), zeleninu i okrasné stromy či keře.
Semená květin nakupujete nebo je odebíráte z květin ve vaší zahradě? Jak se semínka květin mají správně odebírat a uskladnit na další sezónu? Má také oblíbená cínie semena vhodná k odběru?
Zatím to máme tak napůl. Po první sezóně jsme si spoustu semínek odložili z vlastní produkce, ale kvůli pestrosti semínek také dokupujeme. Semínka je potřeba sbírat až po úplném dozrání rostliny, asi nejjednodušší je, když si semínko vyfotíte při výsadbě a pak to porovnáte. Semínka sbíráme ideálně za suchého počasí, očistíme je a uskladníme na tmavém a suchém místě. Semínka cínie (ostálky) si také u nás odebíráme na další sezónu.
Jaká semínka květin bychom mohli vysévat ještě v dubnu a květnu? Budou kvést ještě toto léto?
V dubnu i v květnu stíháte vysévat cínie, astry, stračka, aj černuchy (a ty dokážou potěšit hned dvakrát). Všechny tyto květinky můžete vysévat přímo do půdy, ale pro lepší výnosnost osiva je doporučujeme předpěstovat.
Prozradíte návod, jak pěstovat cínie, astry, ostrožky a černušky? Může je každý vypěstovat doma svépomocí?

-
Na vysévání semen je dobré používat substrát s perlitem. Ten pomáhá udržovat vlhkost, což je při klíčení rostlin velmi důležité.
-
Připravte si výsevní plato, nebo použijte plastovou misku od masa (recyklujeme), do které nezapomeňte udělat dírky na odtok přebytečné vody.
-
Substrát navlhčete, uložte semínka a zasypte jemnou vrstvou (opravdu stačí trochu, jen semínka přikryjte) a opět navlhčete. Pozor, semínka astry vysévejte na povrch a už je nezasypávejte, ty mají rády světlo při klíčení.
-
Nezapomeňte udržovat substrát vlhký, nepolévejte ho, pouze roste – k tomu vám poslouží šikovný ruční tlakový postřikovač.
A máte zaseto, nyní to alespoň 5x denně kontrolujte jako já, zda už klíčí (smích). Jakmile semínka vyklíčí, radujte se, dopřejte jim dostatek světla a přiměřeného tepla. Sledujte, jak rostou, pokud se rostlinky příliš vytahují, mají málo světla a hodně tepla, přesadíte je do většího květináče. Květiny otužujte, pravidelně je během dne dávejte ven a na noc schovávejte, postupně přidejte i noční otužování. Uvidíte, jak budou sílit, a předpokládám, že za 4-6 týdnů budou připravené na přesazení na záhon.
Dá se výsevný postup také zjednodušit? Mohou se semena lučních květů vysévat přímo ven do země?
Mám tip i pro lenivější zahrádkáře. Záměrně jsem vybrala druhy, které můžete vysévat přímo do půdy. Půdu je dobré připravit, zbavit plevele, vyčistit a zkypřit, aby byla jemná, žádné hrudky. Černušky a ostrožky můžete vysadit do půdy rovnou, zalévejte opatrně, aby se semena nevyplavila. Až vám vykvetou, neřežte všechny květiny do vázy, nechte některé úplně dozrát a vytvořit semena, která se vám rozsejí a budou vám dělat radost i příští rok. Černušky po odkvetení vytvářejí krásné “buchtičky“, které jsou kromě toho, že jsou plné semen, velmi pěkné i v sušených kyticích a viděla jsem z nich i nádherný věnec.
S cíniemi a krásenkami ještě počkejte, až se země oteplí. Pokud je chcete vysévat přímo, počkejte do poloviny května. Když začnou růst, nezapomeňte je zaštipovat. Když budou mít 3 patra listů, odstřihněte horní patro. Tím zajistíte, že se rostlinka krásně rozvětví a budete mít hodně květů.
Používate také hnojivo na květiny? Poslouží vám i kopřiva jako hnojivo? Co říkáte na hnojivo na květiny z droždí?
Bydlíme na vesnici, takže získat přírodní hnojivo pro nás není problém. Každý podzim dostaneme od souseda vlečku hnoje, který zapracováváme do půdy. Během sezóny si také připravujeme hnojivo z kopřiv a v sudu mám i slepičince od švagra, ale zatím jsem je ještě nepoužila. Stejně tak jako hnojivo z droždí.
Které květiny jsou nejvhodnější na řez? Které vydrží ve váze nejdéle? Říká se, že měděná mince ve váze pomůže udržet květiny déle čerstvé, je to pravda?
Prosím, květům do vázy nedávejte měděnou minci ani cukr. Měňte vodu, květiny milují vodu, dopřejte jim čerstvou a studenou každý den (klidně i dvakrát). Stonky květů vždy zkraťte, stačí o 1 cm, lépe se jim bude pít. Váza s květinami nepatří k míse s ovocem, jak to známe z upravených fotek z časopisů. Květiny ve váze se navíc více potěší v chladu než na přímém slunci.
Které květiny ve váze máte nejraději a proč?
Miluji tulipány, jsou pro mě poslem jara. Neodolám vůni pivoněk, krásu nacházím v okvětních lístcích sedmikrásek, těší mě barevné cínie, zbožňuji papulky a fascinují mě symetrické jiřiny. Každý květ má své kouzlo a asi si nedokážu vybrat ten nejlepší. Ostatní by mohly být smutné (smích).
Jaké máte plány s Polním květem do budoucna?
Můj plán je poměrně jednoduchý: dělat květinami radost. Dát lidem možnost výběru, zda si koupí růži z Afriky (o které nic neví), nebo objeví krásu v místních květinách, pěstovaných v sousedství, v živé půdě a tím zajistí práci pro někoho, koho znají, kdo má tuto práci rád. A samozřejmě se učit, zkoušet, mít pestřejší nabídku a růst. Jako květiny na naší zahradě.
Děkujeme za rozhovor, ať se daří!