Poškození révy povětrnostními vlivy
Ledovec
V letních měsících může ledovec způsobit na révě obrovské škody. Vedle poškození listů a letorostů bývají silně poškozené třásně (obr. 1 ) a jednotlivé bobule, které mohou podlehnout bílé hnilobě nebo botrytidě ( plísni šedé ). Proto se po krupobití doporučuje ihned po oschnutí rostlin (nejpozději však do 12 až 18 hodin ) poškozený porost ošetřit vhodnými fungicidy (proti bílé hnilobě Folpan).
Sluneční úpal
Nastává obvykle tehdy, když se po delším chladnějším období náhle oteplí a výrazně se zvýší intenzita slunečního záření. Vždy se objevuje na částech rostlin vystavených přímému slunečnímu záření. Na bobulích vznikají hnědofialová skvrny a později promáčknutí (obr. 2 ). Často bývají poškozeny ty třásně , které se obnažili při odstraňování zálistkových výhonků. Během silných větrů se někdy vinné listy obrátí spodní stranou ke slunci a tehdy na nich vznikají čokoládově hnědé souvislé povlaky (obr. 3 ).
Zimní mrazy
Stupeň poškození révy zimními mrazy závisí od kondičního stavu rostlin, od citlivosti jednotlivých odrůd, od výšky sklizně v předchozím vegetačním období, jakož i od vyzrání dřeva. Na zimní mrazy jsou nejcitlivější očka ( pupeny ) révy (obr. 4 ). Poškodí jich několik dní trvající mrazy pod minus 18 ° C. Při nižších teplotách bývá poškozeny i dřevo révy.