721 / 875 550 | PO - PÁ 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Jak správně vysadit trávník

Jak správně vysadit trávníkJak správně vysadit trávník

Jak správně vysadit trávník?

Základem výsadby je vhodný výběr travní směsi, která určuje vlastnosti a charakter vašeho budoucího trávníku. Proto výběr travní směsi v žádném případě nepodceňujte.

Receptury jednotlivých travních směsí jsou sestavovány tak, aby konečný výsledek v podobě dokonalého trávníku měl požadované vlastnosti. Jednotlivé druhy trav a jejich odrůdy se od sebe liší svými biologickými vlastnostmi jako je rychlost vzcházení, mohutnost a výška rostliny, šířka listové čepele, odolnost vůči suchu, vlhku, chladu, chorobám, zastínění a schopnosti regenerace, tedy vlastnostmi, které musíme respektovat a přitom umět využívat.

Při výběru vhodné travní směsi bychom si nejprve měli odpovědět na tři základní otázky:

  1. Jaké vlastnosti by měl mít náš budoucí trávník?
  2. Jako nově založený trávník budeme využívat?
  3. Známe dobře půdní a klimatické podmínky svého pozemku?

Pokud se budeme chtít kochat esteticky vyhlížejícím trávníkem, zvolíme okrasnou travní směs, jako je např. dekora, zahrada, golf / golfová nebo parková. Trávníky založené z těchto travních směsí požadují lepší přírodní podmínky, intenzivní ošetřování v podobě pravidelné závlahy, vyvážené výživy a vertikutace, tj. prořezání travního drnu do hloubky 2 až 4 mm. Pokud dodržíte pravidelnost těchto zásahů, budete odměněni dokonalým trávníkem.

V případě, že vyžadujete trávník pro aktivní odpočinek, hry dětí a pobíhání domácích mazlíčků, volíme takzvaný zátěžový trávník, který bude rychle regenerovat po případném poškození. Pro založení trávníku použijeme např. travní směs sport nebo supersport v balení odpovídajícím velikosti pozemku.

K zatravnění problematických pozemků slunečních poloh, chudších a písčitých půd doporučujeme použít travní směs do sucha, která je určena pro stanoviště, jehož horší vláhové podmínky neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Trávníky založené z této směsi se vyvíjejí pomaleji (komponenty vzcházejí 15 až 20 dní), postupně se však zapojují, dobře přečkávají krátkodobé přísušky a snášejí i běžnou zátěž. Díky svému hlubokému zakořenění, tráva získává vodu z hlubších vrstev půdy. Standardní tráva zakoření do menší hloubky a může získat pouze vodu z horní vrstvy (10-15 cm). Takové rostliny brzy odomrú v suchých podmínkách ještě předtím, než se dosáhne stupeň extrémního sucha. Vysoká kostřava obsažená ve směsi do sucha může zakořenit do hloubky více než 60 cm a ukládá vodu a živiny (cukry) do svých kořenech, což vytváří rezervu pro období sucha.

V případě částečně zastíněných pozemků volíme travní směs do stínu, která je určena pro stanoviště, jehož světelné poměry neumožňují zdárný růst a vývoj jiných travních směsí. Jednotlivé komponenty snášejí částečné zastínění západních a severních svahů, vhodné jsou i pod solitérní dřeviny apod. Dobře založený a ošetřován trávník je kompaktní a snáší i mírnou zátěž.

Poškozené a prázdná místa v trávnících nejlépe zregenerujeme zasetím speciální travní směsi rapid nebo SOS, jejíž složení umožní rychlé oživení okrasných, ale i zátěžových trávníků. Pro úspěšný prísev této směsi je nutná, především dobrá příprava pozemku před výsevem a následné dokonalé zapravení travního osiva do půdy.

Volbou travní směsi na míru vašich potřeb i vlastností pozemku práce nekončí. Dokonalý trávník vyžaduje vaši pozornost a především pravidelnou péči v průběhu celého vegetačního období. Obdivné pohledy návštěv za to ale stojí!

Jak založit pěkný a trvalý trávník? 

  1. Příprava půdy: Plochu určenou na zatravnění doporučujeme zrýt do hloubky 35 cm a zbavit plevele, smetí a kamenů. Porvrch půdy urovnáme hráběmi a mírně uválcujeme. Pokud máme dostatek času, počkáme několik týdnů a průběžně odstraňujeme vzešlé plevele. Dva týdny před setím aplikujeme hnojivo, čímž podpoříme rychlejší růst.
  2. Setba: Při dosažení 15oC denních teplot provedeme výsev. Nejvhodnější doba výsevu je brzké jaro a pozdní léto, kdy jsou optimální podmínky pro zakořenění. Výsev převedeme do vlhké půdy za bezvětří křížem. Na 1 m2 potřebujeme 20 až 30 g osiva. Po výsevu hráběmi promícháme osivo se zemí a zaválcujeme. Plochu pokud nejsou srážky pravidelně jemně zaléváme, aby byla půda stále vlhká.
  3. Ošetření: a údržba trávníku: Trávník poprvé zkosit při výšce 10 cm za suchého počasí na výšku asi 4cm. Následně trávník pravidelně sekáme na výšku cca 3 - 4 cm, s cílem zahustit porost a likvidovat vzešlé plevele. Po uplynutí 4-6 týdnů aplikujeme na 100 m2 3-5 kg ​​dusíkatého hnojiva. Během vegetace doporučujeme porost pravidelně přihnojovat. Selektivní herbicidy poprvé aplikujeme po 3 - 4 měsících.

Doporučené přípravky
Skladom
BARENBRUG GAZON
133 Kč
 ks
Směs jemnějšího charakteru pro nízce kosené trávníky, vhodná nejen pro reprezentační trávníky veřejné zeleně nebo trávníky rodinných zahrad, ale i pro golfové dráhy veřejných h
Skladom
*****
BARENBRUG RAPID
125 Kč
 ks
Parková směs pro dosévání poškozených a vyšlapaných míst travnatých ploch parků a rodinných zahrad. Její předností je rychlý vývin a zapojení poškozených míst.
Skladom
*****
BARENBRUG RPR SPORT
1 336 Kč
 ks
Směs připravená pro založení určená pro intenzivně zatěžované sportovní plochy, samoobnovovacia schopnost bez nutnosti prísevu.
Skladom
BARENBRUG SHADOW
1 153 Kč
 ks
Travní směs pro stinná místa.
Skladom
*****
BARENBRUG SPORT
127 Kč
 ks
Směs připravená pro založení zátěžových sportovních ploch, jako jsou fotbalová hřiště, ragbyová hřiště, dostihové dráhy, dětská hřiště apod.
Skladom
*****
BARENBRUG SUPERSPORT
173 Kč
 ks
Směs je určena především pro fotbalové stadiony nejvyšší třídy. Romance a Bareuro patří k nejlépe hodnoceným odrůdám svého druhu pro daný účel ve více zemích Evropy (Velká Brit
Skladom
*****
BARENBRUG UNIVERSAL
119 Kč
 ks
Parková směs připravená pro použití do rodinných zahrad, ale i parků veřejné zeleně. Vyšší zastoupení jílku vytrvalého zvyšuje její odolnost vůči zátěži, ale i poměrně rychl
Skladom
*****
Novinka
BARENBRUG WATER SAVER
127 Kč
 ks
Směs semen trav WATER Saver pro vypěstování zdravého, silného a krásného zeleného trávníku v suchém a horkém prostředí.
Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.