• Slovensky
  • Česky
Nákup přes telefon 721 / 875 550

Hrbáč osenní

Hrbáč osenníHrbáč osenní

Charakteristika škůdce

Brouci jsou 14-17 mm dlouzí, na horní straně černí, na spodní straně smolně hnědí. Larvy jsou bělavé s tmavohnědou až černou hlavou a předohrudí. Na vrchní straně ostatních hrudních a zadečkových článků obdélníková hnědá políčka, na hrudi 3 páry silných nohou a na posledním článku 2 tupé výčnělky. Dosahují délky až 3 cm.

Životní cyklus

V srpnu kladou samičky vajíčka ve skupinkách po 3-10 (i více) do vyhrabaných chodbiček v půdě. Larvy se rozlézají do okolí.V blízkosti živných rostlin si v půdě vyhlubují kolmé 10-40 cm hluboké chodbičky. Ve dne se v nich ukrývají, v noci se živí listy výdrolu a trav, později vzešlým osením. Listy rozžvýkají a vysávají. Často je vtahují do chodbiček. Podzemní části rostlin nekonzumují. Na ozimech škodí od konce října až do zámrazu. V chodbičkách přezimují. V březnu a dubnu v žíru pokračují. Od dubna se na dně chodbiček kuklí. Brouci se líhnou v červnu a červenci. Do roka se vyvine jedna generace. Ale vývojový cyklus není pravidelný, takže se současně vyskytují larvy různého stáří.

Škodlivost

Na podzim a záhy na jaře zasychající chomáčky larvami rozžvýkaných listů v podobě zkroucené rozcupované koudele. V jejich blízkosti jsou v půdě otvůrky kolmých chodbiček. Podobné otvůrky způsobují žížaly. Napadení se obvykle šíří frontálně od okrajů pozemků.

Doporučené přípravky
PYRINEX 48 EC
Postřikový insekticidní přípravek v úpravě emulgovatelného koncentrátu k hubení škodlivého žravého a savého hmyzu hmyzu na rostlinách.
Balení:
LEVNÉ POSTŘIKY | FIRMBOX, Brnianska 2343/153 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@levnepostriky.cz | tel.: +420 721 / 875 550
Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.
Katalog chorob a škůdců
Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.