• Slovensky
  • Česky
Nákup přes telefon 721 / 875 550

Květilka zelná

Katalog chorob a škůdců > KAPUSTOVÁ ZELENINA
Květilka zelnáKvětilka zelná
Květilka zelná

Charakteristika škůdce

Vajíčka jsou sněhově bílá, podlouhlá, 1-1,3 mm dlouhá, 0,2 mm široká. Larvy jsou špinavě bílé, beznohé, bez hlavy, na předním konci zúžené. Zadní konec těla je plochý, uprostřed se dvěma tmavými, silně sklerotizovanými dýchacími otvory. Larvy dorůstají délky 8 mm. Kukla je hnědá, soudečkovitá, 6 mm dlouhá. Dospělci se podobají mouše domácí. Jsou však štíhlejší a mají širší křídla.

Životní cyklus

Přezimují kukly v půdě. První dospělci se líhnou někdy již od počátku dubna. Maximum kladení vajíček je v květnu. Vajíčka jsou kladena ve skupinách po 5 až 20 kusech na kořenový krček nebo do půdních skulin v jeho blízkosti. Larvy ožírají kořínky a kořeny, vyžírají kořeny, kořenový krček, bázi košťálu, bulvičky ředkviček. Někdy vnikají také do lodyh, řapíků listů a srdéček. Kuklí se v půdě v blízkosti rostlin v hloubce cca 5 cm. Dospělci 2. generace létají v červnu a červenci, 3. generace v srpnu a září. Dospělci 2. i 3. generace kladou vajíčka také na hlávky zelí, kapusty a růžičky růžičkové kapusty. Larvy vyžírají ebra a listy uvnitř hlávek a růžic a způsobují jejich zahnívání.

Škodlivost

Mladé rostlinky jsou modrošedé, nafialovělé. Vadnou. Z půdy je možno je snadno vytáhnout. Mají ožrané kořeny a zničený kořenový krček. V hlávkách i v košťálu brukvovité zeleniny a v bulvičkách ředkviček hnědé chodbičky, částečně vyplněné trusem. V chodbičkách a na kořenech bílé larvy nebo hnědá puparia.

Doporučené přípravky
LEPOVÉ DESTIČKY BÍLÉ Biocont
Bio ochrana do švestek proti pilatce švestkové a pilatce žluté, do jabloní proti pilatce jablečné a do brukvovité proti květilce zelné.
Balení:
*****
MOSPILAN 20 SP
Postřikový systémově působící insekticid ve formě vodou rozpustného prášku určen ý k hubení širokého spektra živočišných škůdců v ochraně rostlin, zejména působících škody sáním a požerem - mšici chmelové, mandelinky bramborové, mšic včetně vlnatky krvavé a obaleče jablečného, molic, třásněnek, puklice, blýskáčka řepkového a krytonosců.
Balení:
*****
MOSPILAN 20 SP rozprašovač
Postřikový systémově působící insekticid v rozprašovači určen ý k hubení širokého spektra živočišných škůdců v ochraně rostlin, zejména působících škody sáním a požerem - mšici chmelové, mandelinky bramborové, mšic včetně vlnatky krvavé a obaleče jablečného, molic, třásněnek, puklice, blýskáčka řepkového a krytonosců.
Balení:
LEVNÉ POSTŘIKY | FIRMBOX, Brnianska 2343/153 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@levnepostriky.cz | tel.: +420 721 / 875 550
Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.
Katalog chorob a škůdců
Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.