• Slovensky
  • Česky
Nákup přes telefon 721 / 875 550

Pehovitosť jablek

Pehovitosť jablekPehovitosť jablek
Pehovitosť jablekPehovitosť jablek

Charakteristika choroby

Pehovitosť jablek je fyziologické onemocnění, jehož hlavní příčinou je nedostatek přístupného vápníku v půdě. Onemocnění se intenzivněji projevuje v suchých a teplých letech s nedostatkem srážek, v letech se slabší úrodou a na půdách vydatně hnojených chlévskou mrvou a trusem drobných domácích zvířat. Pehovitosť nejčastěji postihuje Coxovu renetu a její poměrně rozšířené kříženci (např. Dukát, Šampion, Clivia apod.)., Najde se však i na dalších odrůdách. Na povrchu plodů se projevuje tmavozelenými proláklin, pod kterými se nacházejí hnědé ostrůvky odumřelého pletiva dužniny, zasahující často až do hloubky 5-10 mm. Podobné příznaky se často objevují i ​​na Jonathane. Tato skvrnitost však postihuje pouze slupku Jonathanův, do dužiny neproniká.

Možnosti ochrany

Z výše uvedených údajů vyplývá, že proti pehovitosti (ale i proti Jonathanových skvrnitosti) třeba bojovat komplexně. Kromě používání listových hnojiv se zvýšeným obsahem vápníku třeba dbát i na harmonickou výživu a pravidelný řez stromů, abychom každý rok udrželi rovnoměrnou násadu plodů. Postřiky citlivých odrůd jabloní by se měly provádět v dvoutýdenních intervalech od června do konce léta, nejpozději dva týdny před sklizní ovoce.

Doporučené přípravky
FLORASIN KALCIUM PLUS
Kapalný koncentrát určený na preventivní a kurativní odstraňování nedostatku vápníku v pěstovaných rostlinách.
Balení:
LEVNÉ POSTŘIKY | FIRMBOX, Brnianska 2343/153 | 911 05 Trenčín, Slovenská republika | e-mail: kontakt@levnepostriky.cz | tel.: +420 721 / 875 550
Tyto internetové stránky používají soubory cookies. Prohlížením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde.
Katalog chorob a škůdců
Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.