721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Pehovitosť jablek

Katalog chorob a škůdců » Jabloně » Pehovitosť jablek
Pehovitosť jablekPehovitosť jablek
Pehovitosť jablekPehovitosť jablek

Charakteristika choroby

Pehovitosť jablek je fyziologické onemocnění, jehož hlavní příčinou je nedostatek přístupného vápníku v půdě. Onemocnění se intenzivněji projevuje v suchých a teplých letech s nedostatkem srážek, v letech se slabší úrodou a na půdách vydatně hnojených chlévskou mrvou a trusem drobných domácích zvířat. Pehovitosť nejčastěji postihuje Coxovu renetu a její poměrně rozšířené kříženci (např. Dukát, Šampion, Clivia apod.)., Najde se však i na dalších odrůdách. Na povrchu plodů se projevuje tmavozelenými proláklin, pod kterými se nacházejí hnědé ostrůvky odumřelého pletiva dužniny, zasahující často až do hloubky 5-10 mm. Podobné příznaky se často objevují i ​​na Jonathane. Tato skvrnitost však postihuje pouze slupku Jonathanův, do dužiny neproniká.

Možnosti ochrany

Z výše uvedených údajů vyplývá, že proti pehovitosti (ale i proti Jonathanových skvrnitosti) třeba bojovat komplexně. Kromě používání listových hnojiv se zvýšeným obsahem vápníku třeba dbát i na harmonickou výživu a pravidelný řez stromů, abychom každý rok udrželi rovnoměrnou násadu plodů. Postřiky citlivých odrůd jabloní by se měly provádět v dvoutýdenních intervalech od června do konce léta, nejpozději dva týdny před sklizní ovoce.

Doporučené přípravky

Skladom
*****
Florasin kalcium plus
57 Kč
 ks 
Kapalný koncentrát určený na preventivní a kurativní odstraňování nedostatku vápníku v pěstovaných rostlinách.

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.