08.06.2020
Vše, co byste měli vědět o salátových okurkách a nakládačkách
Salátové okurky spolu s nakládačkami patří mezi nejjednodušší a nejoblíbenější zeleninu. Vypěstovat je není vůbec náročné. V tomto článku jsme pro vás sepsali nejdůležitější tipy na jejich pěstování.
Jak sázet okurky?
Můžete si zvolit dva způsoby - sázení okurek ze semene nebo ze sazenic.
Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.
Jak připravit sazenice?
Sazenice můžete připravit buď do kompostovatelných květináčů, nebo do sadbovačů či jiných plastových květináčů. Semena okurek se sázejí do květináčů průměru 6 - 9 cm. Na dně musí mít dírku pro odtok přebytečné vody. Nevkládejte více než 1 semínko do květináče, protože rostliny by se "bily" a nemusí se uchytit. Teplota v okolí sazenic by měla být mezi 15-18 °C, avšak čím více °C, tím rychleji vyklíčí.
Jak vysadit semena okurek do půdy?
1. Zvolte slunné stanoviště chráněné před větrem. Hlinitou půdu s dostatkem humusu prokypřete a pohnojte kompostem nebo chlévským hnojem.
2. Udělejte mělkou rýhu motykou
3. Nalijte tam vodu a počkejte, než se vsákne
4. Ukládejte semínka ve vzdálenosti 3 - 4 cm
5. Přikryjte je tenkou vrstvou suché zeminy
V okurkovém záhoně nepěstujte rajčata, zelí ani ředkvičky. Můžete tam pěstovat fazole, hrášek, celer nebo hlávkový salát.
Pěstování okurek na síti
Vertikální pěstování na síti patří mezi velmi oblíbené způsoby pěstování. Používá se hlavně při pěstování okurek nakládaček, kdy se rostlina okurky táhne po 10 cm okách sítě.
- Plody se nezašpiní
- Rostlina lépe dýchá, rychleji schne
- Ochrana před chorobami a plísněmi
Netkaná textilie na okurky
Černá netkaná textilie může urychlit nástup plodnosti i o 2 týdny.
-Udržuje stálou teplotu půdy
-Brání prorůstání plevelů
-Propouští vodu
-Úroda není zašpiněná od hlíny
Mulčování okurek
Podobný účinek jako netkaná textilie má mulčování. Na mulčování použijte přírodní materiál tlustší struktury - kůra, seno, sláma, listí, piliny, štěrk apod. Pozor - piliny nebo čerstvě posečená tráva mohou ve vrstvě cca 3 cm způsobit plesnivění půdy. Pro okurky je ideální použít slámu nebo seno.
Pěstování okurek na balkoně
Pěstování na balkoně je stejné jako v záhoně. Ideální je slunný balkon v závětří. Zemina by měla být hluboká alespoň 20 cm. Rozdíl mezi balkonovým a zahradním pěstováním spočívá v silnějším přihnojování. Okurky na balkoně zalévejte i 2x denněs alespoň 2 dny odstátou vodou.
Pěstování okurek ve skleníku a fóliovníku
Co musíte vědět o pěstování ve skleníku a fóliovníku:
-
jsou náročné na vlhkost a zálivku
-
polévejte je ke kořenům, ne na listy
-
tvoří hustý porost, proto sázejte cca 8 rostlin okurek nakládaček na 1 čtvereční metr ve vzdálenosti 10 - 20 cm a zhruba 3 - 4 rostliny salátových okurek v řádcích širokých 30 - 40 cm
-
doporučujeme zvolit vertikální pěstování okurek na síti
Pokud bude během kvetení a zrání plodů rostlina vystavovaná stresu a nedostatku vody (potřebuje jí vydatné množství), může dojít k hořkosti okurek. Udržujte půdu proto stále mírně vlhkou a dbejte na regulaci teploty ve skleníku, abyste se rostliny nespálily.
Kdy sázet sazenice do skleníku?
Potřebují zhruba měsíc na vyvinutí silného kořenového systému, abyste je dokázali bezpečně vyjmout spolu se substrátem z květináče. Když budou mít vyklíčené 1 - 2 sytě zelené pravé listy, můžete je přesadit. Pokud sázíte do skleníku, můžete je přesadit do větších květináčů a až následně po pár týdnech do skleníku.
Hnojení okurek - Hoštické hnojivo na okurky
Mezi vynikající organická hnojiva patří granulovaná Hoštické hnojivo na okurky. Můžete sáhnout i po hnojivech ve tvaru ekologických hnojivých tyčinek. Další alternativou jsou kapalná hnojiva na okurky. Všechny tato hnojiva obsahují přírodní guáno z trusu mořských ptáků.
Nemoci okurek
Okurky a jiná zelenina nejčastěji trpí nemocemi ve sklenících a fóliovnících, kde jsou vytvořené ideální podmínky pro různé škůdce a plísně.
Plíseň okurková
Okurkové listy mají světlezelené až žlutozelené fleky ohraničené žilkami na vrchní straně starších listů. Během vlhka najdete na spodní straně listů tmavě šedý plísňový povlak. Když se plíseň rozšíří, dochází k úhynu rostlin.
Prevence proti plísni okurkové
Nejvhodnější je vysadit již namořená semínka okurek, která jsou ošetřená proti plísním. Můžete sáhnout i po biologických postřicích proti plísním jako například Softguard přípravek na posílení odolnosti rostlin proti houbovým chorobám. Jeho výhodou je, že po večerním postřiku můžete ihned na další den bezpečně konzumovat plody. Neúčinkuje proti patogenům, proto je nutné provést postřik ještě před vypuknutím choroby.
Pokud hledáte postřik proti této houbě, mezi nejprodávanější u nás patří Champion 50 WG - univerzální fungicid a baktericid proti širokému spektru houbových chorob. Velmi oblíbeným je také měďnatý přípravek Kuprikol 50.
Padlí na okurkách
Při prvním výskytu padlí třeba zasáhnout chemicky. Tomu lze však předejít pravidelným větráním skleníků a zaléváním kultur - snížíte infekční tlak nemoci. Účinnými biologickými přípravky jsou Floravita Citro obsahující citrusové silice, Floravita Coco s kokosovým mýdlem nebo Floravita SiO s křemíkem a fenyklovým olejem.
Ochrana okurek proti plísni bez starostí
Pokud hledáte nejjednodušší alternativu, objednejte si balíček přípravků na celoroční ochranu proti plísni okurkové. Skládá se ze 4 vodou ředitelných postřiků spolu s přípravkem na mytí a čištění postřikovačů.
Škůdci okurek
Mezi nejznámější škůdce patří třásněnky, molice, mšice. Můžete se jich zbavit hned několika způsoby - lepovými destičkami, insekticidy jako např. biologický Biool s obsahem řepkového oleje. Kvalitním přípravkem je chemický postřik Calypso 480 SC s rychlým účinkem.
Autor článku
Jak se zbavit vlnatky krvavé? | 16.12.2020 | |
Recenze na granule Eminent pro psy | 16.03.2021 | |
Co s čím pěstovat, abyste maximalizovali úrodu a prostor? | 16.02.2021 | |
Zatočte s lišejníky na ovocných stromech | 12.01.2022 |
Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními