20.05.2020
Jednoduchý návod na vypěstování sladkých jahod i pro začátečníka
Jahody patří mezi nejoblíbenější a přizpůsobivé drobné ovocné plodiny. Jejich pěstování není vůbec náročné, ať už chcete pěstovat na balkoně nebo na zahradě. Pokud dokonce zasadíte již na jaře tzv. frigo sazenice, případně předpěstované sazenice, v létě si budete moci pochutnat na úrodě.
Odrůdy jahod
Mezi nejlepší odrůdy patří Elsanta, Senga sengana a Korona. Elsanta je odrůda, kterou Prof. Hričovský nejvíce doporučuje. Je středně raná, vysoce odolná a nehnije. Korona :) patří mezi středně rané jahody. Je vynikajícím doplňkem odrůdy Elsanta.
Pokud nemáte zahradu, stačí koupit balkonovou odrůdu Mara de bois. Tuto stálerodící odrůdu lze pěstovat v květináči a užívat si její plody až do podzimu.
Jak sázet jahody?
Sazenice vyndáme a prostříháme kořínky nůžkami, aby se do nejdříve ujaly v nové půdě.
Příprava záhonu na jahody
Na dno záhonu nasypeme čerstvý, popřípadě granulovaný kravský hnůj, který dobře zalijte a zahrabte. Mezi nejpoužívanější patří Hoštický kravský hnůj. Následně na povrch půdy položíme kompost a zakryjeme půdu netkanou textilní fólií. Brání vysychání půdy, růstu plevele, plod není tak ve vodě, plody se nešpiní. Během deště voda steče do jámy mezi řádky, čímž se sníží riziko houbových chorob. Pokud nepoužijeme čerstvý hnůj, stačí i záhon připravený dva týdny před výsadbou.
Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 - 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení.
Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici. Kořeny by měly být usazené pod povrchem půdy. Srdíčko by nemělo být pod zemí, ale na úrovni půdy. Sazenice musí být zdravé, mít dobře vyvinuté kořeny a nejméně tři listy. Ideální čas na sázení jahod je srpen, avšak můžete sázet i na jaře v dubnu - květnu. Po výsadbě je nezapomeňte dobře zalít. Pokud máte sazenice v zakořeňovači, tak výsadbu můžete dělat celé léto.
Mezi řádky můžete rozmístit slámu, abyste zamezili plevelům. Odstřihněte vyschlé a černé květy, případně jiné nežádoucí části rostliny.
Jak rozmnožit jahody?
K rozmnožování jahod vám postačí malý květináč, substrát a kus drátu. Vyberte odnože z trsů jahod, které nejvíce rodí. Část odnože v paždí přichyťte drátem, aby se mohla zakořenit do květináče. Tuto odnož neodstřihávejte , odstřihněte pouze dále rostoucí odnož. Zalijte odnožovou rostlinu, i když je zatím spojená s mateřskou rostlinou. Sazenice obvykle zakoření již za 2 týdny.
Za měsíc se sazenice zakoření tak, že už je můžete oddělit od mateřského trsu. Díky tomu dostane původní rostlina sílu pro tvorbu dalších květů.
Jahody můžete vysazovat ve dvou verzích - předpěstované jahody v multiplatech s kořenovým balem nebo tzn. frigo-sadba - zmražené (-2°C) jahody bez listů, kde je jen srdíčko a kořenový systém.
Jahody nepěstujte více než 3 - 4 roky na jednom místě. Jahodníky pak zlikvidujte a přemístěte na jiné místo. Po sklizni jahod je sestřihněte - odstraníte zárodky chorob. Po sestřižení je dobře zavlažujte.
Sezónní či stálerodící?
Existuje mnoho odrůd jednoplodících a měsíčních jahod, které se pěstují ze semen. Když se začnou objevovat odnože, většinu z nich odstřihněte, aby se rostliny neoslabovaly. Sezónní rodí více - poskytnou větší množství na zpracování. Stáleplodící rodí od května do října - slouží k pravidelné konzumaci v menších množstvích.
Hnojení jahod
Jahody potřebují půdu obohacenou o organické látky. Hnojivo by mělo obsahovat kromě základních živin i organickou hmotu, která dodává do půdy humus. Tyto hnojiva je ideální zapravit do půdy před výsadbou. Doporučujeme hnojivo na jahody Kristalon, případně podobné Hoštické organické hnojivo nebo Jihočeské hnojivo na jahody a jiné drobné ovoce. Osvědčilo se nám i hnojivo Floria - rychle působící dvousložkové hnojivo. Doporučujeme Cererit s guánem - organominerální bezchloridové granulované hnojivo.
Pokud jste zastáncem pouze biologických hnojiv, doporučujeme vyrobit výluh z kopřiv. Na jaře před tvorbou prvních plodů je vhodné přihnojit jahody tímto výluhem.
Jak chránit jahody před škůdci?
Doporučujeme obsypat jahody granulemi proti slimákům. Mezi velmi oblíbené přípravky patří Ferramol. Prohlédněte si video a zjistíte vše, co o něm třeba vědět.
V našem Katalogu škodců a chorob najdete nejvhodnější přípravky proti konkrétním chorobám. Mezi nejčastější onemocnění jahod patří plíseň šedá - znehodnocuje plody ve sklizňovém období.
Dalším onemocněním je květopas jahodníkový, který ničí květy jahod.
Před skvrnitostí byste se měli mít na pozoru v deštivých letech. Jedná se o houbové onemocnění, které napadá listy. Krčkové hnilobě se také dobře daří ve vlhkém prostředí. Má extrémně velký počet hostitelů. Moučnatka - padlí jahodníkové postihuje plody hustým bílým myceliem.
Jahody by měl mít v zahradě a na balkoně každý milovník ovoce. Záleží na vás, kam je zasadíte. Pro inspiraci se podívejte na video. Najdete v něm způsob, jak v pohodlí domova vyrobit jahodník v okapu, na žebříku, ve vertikálním potrubí či přímo na balkoně s minimem využitého místa.