04.02.2021
Jak si vyrobit krmítko pro ptáky a jaký typ je nejvhodnější?
Vlastnoruční výroba krmítek pro ptáky je důkazem, že nezapomínáme na jejich užitečnou práci v našich zahradách . Aktuálně je pro ně náročné samostatně vyhledat potravu, protože hmyz a další škůdci skrytě přezimují. Bez pravidelné potravy ptákům ubývají obranné a termoregulační mechanismy - hynou. Dokáží však získat energii ze semínek a jiné, správně namíchané potravy. Pomůžeme jim, když zhotovíme funkční, bezpečné a pro ně snadno dostupné krmítko.
Jaké známe typy ptačích krmítek?
Klasické dřevěné se stříškou jsou jistotou, že potrava zůstane suchá. K tomu však potřebujeme vybrat vhodné místo, nikdy ne však z každé strany odkryté, jinak ho intenzivněji ohrožuje vítr, déšť a sníh. Potrava bude nejenže promočená, ale plná různého nepořádku a pravděpodobně i trusu.
Čím větší prostor ptáčkům poskytneme, tím déle se na něm a ve větším počtu budou seskupovat. Negativním důsledkem je rychlejší přenášení nemocí. Pozor, krmítka se stříškou bývají často doplněna o bidýlka. Pro ptáky jsou bezvýznamná, spíše se stávají lákadlem pro jejich predátory (kočky, kuny).
Při zhotovování krmítek bez ohledu na vybraný typ upřednostňujte výlučně přírodní materiály. Jinak ohrožujeme přírodu těžce rozložitelným odpadem, jakým je např. plast a kov. Ty jsou nebezpečné i pro samotné ptáky, zvyšuje se riziko úrazů při náletech.
Proč zhotovit dřevěné krmítko se stříškou?
Jsou nezaměnitelné s žádným jiným typem, při pohledu na zasněžený prostor, ze kterého ptáčci vyzobávají potravu, je nám hned lépe na duši. Ano, krásný romantický pohled a jeden dobrý skutek pro přírodu!
Ani krmítko se stříškou nebude náročné na výrobu, pokud:
-
Máte kvalitní sadu nářadí a velmi zručně s ní pracujete.
-
Vyříznete destičky na základy s tloušťkou cca. 3 cm. Základ ať má čtvercový tvar přibližně o rozměrech 20 x 20 cm.
-
Ke dnu postupně přibijeme čtyři stěny. Dlouhé max. 18 cm a vysoké 5 cm.
-
V dalším kroku nezapomeneme navrtat závěsný háček do hranolu. Jinak bude náročné umístit potravu.
-
Stěny stříšky jsou pokračováním hranolu a háčku. Abyste co nejdéle uchránili potravu před výkyvy počasí, střecha má být dlouhá 20 - 25 cm (vzhledem ke zvoleným rozměrům).
-
Krmítko vždy umísťujeme na volné, přehledné místo, ale vzdálené od frekventovaných silnic a neupravených porostů. Má být 1,5 m nad zemí a 2 až 2,5 m od hustých stromů, napadených, nemocných dřevin, které nevyhrály např. boj s lýkožroutem smrkovým.
Doporučujeme pracovat se zdravým, vyzrálým a dobře vysušeným smrkovým dřevem. Hladce ho obruste a povrchově ošetřujte lakem pro delší trvanlivost krmítka.
Čím ptáky přikrmovat a jaké jsou další obecné zásady při výběru potravy? Důležité info jsme sepsali v blogu Jak přilákat přirozené nepřátele škůdců do zahrady.
Velmi jednoduché na zhotovení je i dřevěné krmítko (polínkové). Co budeme nutně potřebovat?
-
tlustší dřevěné polínko, vrtačku, šroub s očkem.
Na výběru polínka si obzvlášť dávejte záležet. Jeho vzhled se nejvíce podepíše na celkovém efektu krmítka. Podle stavu dřeva posuďte, zda je třeba ošetřit zářezy a poranění po řezu univerzálním stromovým balzámem. Je dobré, aby si zachovalo tlustší, stabilní kůru pro lepší uchycení vysílených ptáčků. Dále stačí vyvrtat několik děr, vyplnit je zakoupenou, hotovou směsí pro ptáky nebo smíchat kukuřičnou mouku, jemné ovesné vločky, pšenici spolu s vepřovým sádlem. Pořádně navrch připevněte závěsný šroub a lankem ho umístěte na pevnou větev.
Jaké kreativní nápady a výhody se uplatňují u samonásypných krmítek?
Potrava v takových krmítkách je déle v suchu, nezvlhne (ale třeba ji pravidelně kontrolovat). Menší riziko vzniká i při přenášení nemocí a kolem krmítka zůstává čistěji. Jste kreativní duše? Tak potom si ani nevzpomenete na krmítka z plastových lahví, ale nabídnete úžasný skvost z květináče s bočními otvory. Vizuálně vás mohou lákat i krmítka z vinných lahví, ale opatrně při výběru, hrozí prasknutí a poranění. A o to přece nikomu nejde!