721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu
Aktuality » Jak se zbavit vinných mušek známých také jako octomilky?

29.10.2020

Jak se zbavit vinných mušek známých také jako octomilky?

K problematickému výskytu vinných mušek dochází v interiérech našich domácností. Na terasách, balkonech a v zahradách jsou součástí přirozeného potravního řetězce pro žravý hmyz, ještěrky, ryby a ptáky. Jak je poznat a natrvalo vymýtit z příbytků?

 

Jak poznáte vinné mušky (octomilky)?

Octomilky na jablku

Pro tento drobný létající hmyz je typickým znakem prodloužený hnědý trup a sytě červené oči. Délka těla dosahuje max. 3 mm. Vinné mušky se velmi rychle rozmnožují, dospělé samičky kladou vajíčka do přezrálého, hnijícího ovoce, zeleniny a dalších organických zbytků z jídel a kompostů. V průběhu tří dnů se z vajíček vylíhnou larvy. Přibližně po sedmi dnech už poletují jako dospělé černé mušky.

 

Náš tip
V případě, že dobře znáte „ohniště“, místo líhnutí larev tohoto drobného hmyzu, můžete použít insekticid Dimilin TB2. S účinkem do 4 dnů narušuje proces svlékání, tvorbu kutikuly ve všech stádiích larev.

 

V přirozeném venkovním prostředí odchytíme vinné mušky rozvěšením Stopset žlutých lepových desek. Doporučujeme je na menší záhony. Umístěné na sluneční straně stromů, když se plody začínají vybarvovat dožluta. V domácím prostředí odchytáváme mušky v květináčích pomocí žlutých lepových šipek nebo je zavěsíme do výšky horní třetiny rostliny.

 

Co způsobují minimální nároky na přežití?

Žlutá lepová deska na mušky a hmyz
  • Daří se jim v jakémkoli vlhkém prostředí při optimální teplotě do 25 °C

  • Největší výskyt zaznamenávají v uzavřených prostorách v jarním a letním období, dokud teploty nevystoupí nad 30°C

  • Jejich základní potravou jsou kvašené šťávy, víno, džusy, ovoce, zelenina, zbytky na talířích a v odpadkových koších. Kromě běžných náletů přes okna, větrací systémy a stoupačky se dostávají dovnitř prostřednictvím sebrané úrody – stačí pár vajíček na organické hmotě a vinné mušky u nás zdomácnějí – podobný problém jsme již analyzovali v blogu Jak se nadobro zbavit štěnic, molů, švábů, mravenců a jiného

  • obtížného hmyzu.

 

Jak vymýtit tyto malé černé mušky z interiérů?

Především jim musíte znemožnit vhodné podmínky účinnou prevencí - základem je hygiena kuchyně, skladovacích prostor a míst, kde se hromadí odpadky. Sílu běžných saponátových přípravků kombinujte namícháním roztoků z octa, jedlé sody a vařící vody.

Čisticí pomůcky po použití opláchněte, osušte, pravidelně měňte za nové. Na zanesené odpady a sifony používejte Enviline proti ucpávání a šíření zápachu z potrubí. Zbytky potravin a nápojů skladujte v chladném, suchém prostředí. Nespotřebované použijte v kompostu nebo umístěte mezi bioodpad ve venkovních odpadkových koších. Kontrolujte stav a hygienu vnitřního prostředí myček, lednic a spíží.

 

Náš tip
Moderní estetické formy vábení létajícího hmyzu používáme namísto tradičních mucholapek. S různými barevnými potisky podporují příjemnou domácí atmosféru. Všestranné působení přinášejí sanium stick insekticidní tyčinky jako insekticidní, hnojivé a dekorativní přípravky na pokojových rostlinách. Přidání „komfortních“ vonných směsí (eukalyptus, hřebíček, bazalka, levandule) do univerzálních sprejů proti muškám s pozvolným účinkem se také osvědčí v každé domácnosti. „Komfortní“ jsou jen pro člověka, na mušky působí odpudivě.

 

Účinné babské rady, jak odstranit vinné mušky z domácností:

Lahvička plná mušek
  • pravidelné vysávání, kombinace suchého a mokrého čištění podlah, kuchyňských a ostatních skladovacích prostor

  • pěstovat okrasné masožravé rostliny (tzv. mucholapky)

  • kombinovat chemickou ochranu s domácimi pastmi na vinné mušky. Stačí hlubší miska s lahodnou sladkou návnadou - úniku zabráníte ponořením v octu, mléce a přidáním pepře. Jakoukoli návnadu či prostředek na odchyt obtížného hmyzu považujte za doplňkový, vedlejší - prvořadé je zdravé a čisté domácí prostředí.

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Zahrádkářství je mým koníčkem již několik let. Často mívám dilema ve výběru vhodného postřiku proti škůdcům v naší zahradě. S eshopem levnepostriky.cz jsem začala spolupracovat v září 2019 jako obsahový manager. S mým týmem hledáme komplexní odpovědi na vaše otázky. Nenašli jste, co jste hledali? Ozvěte se mi na poradna@levnepostriky.cz a možná právě váš problém bude tématem dalšího blogu.

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními  

Doporučené přípravky

Skladom
*****
BIOLIT UNI – proti létajícímu a lezoucímu hmyzu
112 Kč
 ks 
Vysoce účinný univerzální sprej proti mouchám, komárům, švábům, mravencům a jinému létajícímu a lezoucímu hmyzu v domácnostech.
Skladom
BROS lapač octomilek
107 Kč
 ks 
Lapač speciálně určený k snižování počtu octomilek/ovocných mušek.
Skladom
*****
Dimilin tb2
53 Kč
 ks 
Insekticidní přípravek ve formě šumivých tablet, určený k ničení larev komárů a much v jejich místech líhnutí.
Skladom
*****
ENVILINE - odpady, sifony
106 Kč
 ks 
Přípravek slouží k efektivnímu uvolnění ucpaného odpadního potrubí. Bakterie aplikované přes umyvadlo, dřez, vanu nebo sprchový kout se usadí v potrubí, kde postupně zlikvidují vešk
Skladom
*****
STOPSET ŽLUTÉ lepové desky
63 Kč
 ks 
Lepové desky na odchyt škodlivého hmyzu, jako jsou molice, smútivky, vrtule, létající image mšic, dřepčíci, minující motýli, třásněnky, zobonosek.
Skladom
*****
STOPSET ŽLUTÉ lepové šípky
43 Kč
 ks 
Lepící šipky do květináčů na odchyt škodlivého hmyzu, jako jsou molice, smútivky, vrtule, létající image mšic, dřepčíci, minující motýli, třásněnky, zobonosek.

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.