14.09.2020
Jak správně vysazovat a starat se o vřesy?
Vaše zahrada může zazářit v plné kráse ještě později na podzim, a to díky krásným a silně léčivým vřesům. Tyto rostliny jsou původem z asijských rašelinišť a močálů. Mají poměrně slabé nároky na výživu, v našich podmínkách se jim daří nejen ve velkých záhonech. Úspěšně vypěstujete vřes v květináči a později ho můžete použít k přípravě slavnostních dekorací. Co je pro vřesy specifické, díky čemu prospívají a co jim naopak škodí? I o tom se dočtete v následujícím článku.
Jak rozpoznat vřes obyčejný?
Vřes obecný kvete od konce léta do pozdního podzimu. Dobře snáší první přízemní mrazy a vítr. Vzkvétá drobnými zvonky v bujných koncových klasech. Patří mezi plazivé, stálezelené rostliny, i když jeho jehlicovité listy začátkem zimy mění barvu na jemně bronzovou až fialovou. Je velmi nápaditý svou barvou květů - od jemně růžové, přes purpurovou až sytě červenou. Dorůstá do výšky max. 50 cm.
Rozdíl mezi vřesem a vřesovcem
Často se zaměňuje s vřesovci. Podobnost pojmů vyplývá také z jejich stejné čeledi (vřesovcovité), ale zároveň patří k rozdílným rodům. Zatímco vřesy pojmenovává řecký výraz calluna (zkrášlovat), vřesovce erica (zlomit).
Vřesovce jsou mnohem křehčí, citlivější na změny stanoviště - vyhovuje jim velmi stinné prostředí. Rozdílné je i jejich vegetační období - kvést začínají v zimě, některé druhy až začátkem jara.
Co zohlednit před výsadbou a ve způsobu hnojení?
Přirozeným prostředím vřesů (ale i vřesovců) jsou rašeliniště s dobře propustnou půdou s pH 5 až 6. Řadíme je mezi kyselomilné rostliny. Pro svůj zdravý vývoj potřebují speciální substrát s minimálním zastoupením vápníku a bohatým na rašelinu a písek. Efektivní příjem živin jim zabezpečíte kapalným okyselovačem půdy na rovnoměrné zásobování vody a základních mikroprvků NPK v poměru 7:4:5. Vysazujte je buď na jaře, nebo na podzim, přičemž půdu důkladně opracujte.
Výhodou je, pokud vřes zakoupíte v kořenovém balu v květináči. Můžete je takto vysazovat kdykoliv, ale preferujte spíše světlé stanoviště v blízkosti jehličnanů a azalek.
Kvetoucí vřesy přesazujte co nejdříve do květináčů s drenáží. Ideální je pro ně substrát pro vřesovištní rostliny nebo pro žampiony. Nejvíce však ocení substrát, který je směsí rašeliny, kompostu, ornice a písku. Doporučujeme jen mírně přihnojit začátkem jara speciálním hnojivem na azalky, rododendrony a jiné kyselomilné rostliny. >. Občas jim dopřejte domácí organickou výživu z usazenin z kávy.
Co musíte vědět o pěstování vřesu
-
Jsou citlivé na přesazování a při výsadbě na zahradách hůře snášejí okopávání. Proto plochu zbavte plevele ještě před umístěním samotných rostlin.
-
Při péči o vřes akceptujte, že nepotřebuje častou a intenzivní zálivku. V zimě buďte více opatrní vzhledem k náchylnost vůči mrazům (některých druhů).
-
Stříhání vřesů je vhodné až po odkvětu, výhonky zkracujte o třetinu. Vhodný je i zmlazovací řez, a to každé tři roky.
Pokud máte vřes v květináči, musíte mu kromě odtoku přebytečné vody zajistit hlavně v zimních měsících ochranu před mrazem. Vhodné je obalit jej netkanou textilií nebo obložit polystyrenem. Na povrch nezapomeňte přiložit mulčovací drcenou kůru pro lepší udržení vlhkosti. Vřes je vhodné pěstovat i na balkoně nebo vytvořit nádherné vřesoviště.
Jak na skupinovou výsadbu vřesů
-
Podle návaznosti na tradici irských vřesovišť jim zajistěte slunečné, vzdušné stanoviště na silně kyselých a humózních (vlhkých) půdách
-
Důležitá je barevná harmonie, soulad - na 1 m2 se proto nedoporučuje více než 15 rostlin s min. odstupem 25 a max. 50 cm. Rozhoduje výběr druhů, zda se spíše zaměříte na plazivé či samostatně stojící.
-
Před výsadbou ať jsou dost nasáklé vodou a vždy je umísťujte hlouběji než byly v původních květináčích
-
Doporučené uspořádání: základ - vřes obyčejný a pleťový, na okrajích - okrasné trávy, zakrslé borovice a túje, úzký střední pás - okrasné mahónie a cesmíny
-
Vybavte je geotextílií za každého počasí a mulčovací kůrou
Na závěr upozorňujeme na jejich silné léčivé účinky v období kvetení – jako čajový výluh ze sušených květů se doporučují při problémech se zadržováním vody v těle pro lepší očištění ledvin a močových cest. Tak tedy na naše zdraví a jejich prosperitu!