Podkorní hmyz
Charakteristika škůdce
Lýkožrout lesklý
V smrčinách, ale také v jiných jehličnatých lesích do 50 let, je vážným škůdcem lýkožrout lesklý. Bionómia a ochrana je podobná jako u lýkožrouta smrkového.
Dřevokazné čárkovaný
Patří k technickým škůdcům jehličnatého dřeva, tj. mechanicky poškozuje bělové a jádrové dřevo až poraÏeného stromů. Neohrožuje zdravotní stav stromů přímo, jeho přemnožení v porostu je však nežádoucí.
Ostatní podkôrny a dřevokazný hmyz
K ostatním podkôrneho škůdcům patří Lýkožrouti na jedli, kůrovci na borovici, lýkožrout modřínový, kůrovec dubový a jiné.
Škůdci kmenů a kořínků
V lesních školkách, ale i v e výsadbách a kulturách vážné poškození vlásečnicových kořínků způsobují larvy kovaříků, Tipul. Hrubší kořínky požírají ponravy chroustů a nejhrubší, až 1 cm tlusté a více, zase medvídek obyčejný. Kůru kořínků a kořenových krčků obžierajú zobonosek, lykokaz sadenicový a Tvrdoň smrkový.
Listožravý a krev sající hmyz
Škodlivé působení listožravého a savého hmyzu je hodnoceno jako méně nebezpečné oproti podkorním škůdcům. Škodí zejména housenky a pahúsenice Zerem a sáním na listech listnatých a jehličnatých stromů .
Jeptiška veľkohlavá
K nejvážnějším druhem z této skupiny je jeptiška veľkohlavá, která se přemnoží každých cca 7-10 let v dubových porostech, kde způsobuje kalamitám. Gradace v Česku trvá 3-4 roky, přičemž poškozených je cca 30 000 ha každý z těchto let. Ochrana spočívá v leteckém ošetření cenných hospodářských porostů biologickými a biotechnické přípravky v rozsahu 5 - 20 000 ha každý rok během gradace.
Píďalky na dubech
Po gradaci jeptišky veľkohlavej se v těchto porostech přemnožují píďalky, avšak s menším škodlivým působením.
Obaleč dubový
V některých lokalitách dubových porostů je vážným škůdcem obaleč zelený.
Štetinavec ořechový
V bučinách se místy přemnoží štetinavec ořechový.
Rúrkovček modřínový
V modřínových porostech může na jehlicích škodit rúrkovček modřínový. Při jeho výskytu častokrát ani letecké ošetření není účinné z důvodu skrytého způsobu života housenek.
Ploskanka smrková
Na jehlicích borovic škodí hrebenárky, na smrku ploskanka smrková.
Kôrovnica kavkazská a ostatní mšice
Ze savého hmyzu k škůdcům modřínů a smrků patří mšice Jejich působením se snižuje asimilační plocha jehličí, deformují se výhonky a jsou predizpozíciou pro infekci houbami.