721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Ploskohřbetka smrková

Katalog chorob a škůdců » Smrk » Ploskohřbetka smrková
Ploskohřbetka smrkováPloskohřbetka smrková

Charakteristika škůdce

Vajíčka jsou válcovitého tvaru na koncích zaoblená. Po nakladení jsou tmavozelená a postupně se zbarvují do šedozelena. Velikost je 2,2x1,1 mm. Housenice jsou špinavě zelené se třemi páry hrudních končetin a jedním výrůstkem na konci těla. Dospělé housenice jsou sytě zelené a dorůstají velikosti 20-25 mm. Větší housenice jsou samičky, menší jsou samci. Kukla je volná světle zeleně až žlutozeleně zbarvená, dlouhá 10-15 mm. Dospělci mají zploštělé, 10-14 mm dlouhé tělo. Hlava je relativně velká, hranatá s dlouhými nitkovitými tykadly a mohutnými kusadly. Hruď je černé barvy se žlutavými skvrnami. Zadeček je žlutohnědý a barevným nádechem se liší podle pohlaví. Samičky mají rozpětí křídel 22-27 mm a samci 20-24 mm.

Životní cyklus

Ploskohřbetka má 2-3 letý vývojový cyklus, proto se silne rojení vyskytuje s odstupem 2-3 let. Samičky kladou vajíčka po 5-15 kusech na starší jehlice. Celková snůška zpravidla nepřesahuje 100 vajíček. Vývoj vajíček trvá 2-4 týdny. Vylíhlé housenice se soustřeďují v paždí větví kde si společně budují předivkové vaky. Uvnitř vaků si každá housenka tvoří vlastní úkryt. Housenice se živí pouze staršími jehlicemi a jen v případě nouze napadají letorosty. Jejich vývoj trvá 6-8 týdnů a během té doby projdou 5 vývojovými stádii. Po ukončení žíru přelezají do půdy kde si v hloubce 5-15 cm vytvářejí vyhlazenou dutinku a v té procházejí tzv. diapauzou, která trvá 1-3 roky. Na konci tohoto období se diapauzující eonymfa přemění v pronymfu s charakteristickým, tzv. pupálním, okem. Podle tohoto oka se rozlišují budoucí rojivci od přeléhajících housenic. Na jaře následujícího roku se pronymfy přemění v kuklu a za 3 týdny se lihnou dospělci.

Škodlivost

Žír na jehličí.

Doporučené přípravky

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.