721 / 875 550 | PO - PÁ 8:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Blýskáček řepkový

Katalog chorob a škůdců » Řepka olejná » Blýskáček řepkový
Blýskáček řepkovýBlýskáček řepkový
Blýskáček řepkový

Charakteristika škůdce

Dospělec je 2-2,5 mm dlouhý a 1,5 mm široký, tmavý, kovově lesklý brouk. Larvy jsou po vylíhnutí bezbarvé, později mléčně bílé. Mají žlutohnědou hlavu, tři páry noh a po obou stranách jednotlivých tělních článků po černé skvrně. Dosahují délky 4 mm.

Životní cyklus

Přezimují dospělci. Na jaře se živí nektarem a pylem časně kvetoucích rostlin. Do porostů řepky olejky hromadně nalétávají v době, kdy se tvoří poupata při teplotách vzduchu nad 15 °C. V poupatech vyžírají prašníky. Samičky kladou vajíčka do polorozvitých květů. Po otevření květů se brouci i larvy živí pylem a většinou již neškodí. Po 3-4 týdnech se kuklí v půdě. Brouci nové generace se živí na různých brukvovitých rostlinách. V srpnu zalézají do zimních úkrytů. Do roka se vyvine jen 1 generace. (N-Hessen, Mick E. Talbot, www.flickr.com)

Škodlivost

Nepravidelně vykousané otvory do poupat. Poupata opadávají. Šešule se netvoří nebo se stáčejí.

Biologická ochrana

Biologické přípravky Biobit FC a Biobit WP hubí jen mladé housenky na vnějších listech.

Chemická ochrana

První ošetření se může uskutečnit při začátku prodlužovacího růstu, kdy základ květenství je přilbovitě krytý zelenými lístky a rostliny jsou cca 20 cm vysoké (50-51 BBCH) při výskytu v průměru jednoho brouka na jedno vrcholové květenství. Postačuje okrajové ošetření do hloubky cca 50 m, maximálně do hloubky 100 m. Současně je huben i krytonosec řepkový, krytonosec čtyřzubý i krytonosec šešulový. Hlavní směr ochrany orientovat do období prvních dorostlých poupat na okrajích vrcholového květenství, korunní plátky v poupatech prosvítají (59 BBCH), při výskytu 2 brouků v průměru na jedno vrcholové květenství. Dosáhne-li napadení po ošetření znovu prahových hodnot před květem, ošetření se opakuje. Porosty se obvykle ošetří naposledy v době tvorby větví prvého řádu až začátkem květu (60 BBCH) při výskytu 3 brouků v průměru na vrcholové květenství. V případě napadení okrajů nebo jen částí porostu se ošetřuje napadená část pozemku. Protahuje-li se začátek květu a brouci ve škodlivém množství poškozují nerozvinutá poupata postranních květenství, je možno porost ošetřit i po začátku květu vrcholového květenství pro včely neškodnými přípravky. V tom případě platí prahová hodnota 300 brouků v průměru na 100 postranních dosud nekvetoucích květenstvích. Počet brouků se zjišťuje na 20 místech v porostu vždy na vrcholovém květenství pěti sousedních rostlin (celkem na 100 rostlinách - vrcholových květenstvích) a to zvlášť na obvodu porostu do hloubky 50-100 m a zvlášť uvnitř porostu. Při teplotách nad 12 °C jsou brouci velmi pohybliví. Tehdy se doporučuje počítat brouky ráno do 7 hodin nebo odpoledne po 17 hodině. Při teplotách nižších než 15 °C jsou účinné jen pyrethroidy. Ostatní přípravky používat při teplotách 15 °C a vyšších. Porosty se ošetřují v pozdních odpoledních nebo večerních hodinách od 17 hodin až do soumraku nebo od východu slunce, nejpozději do 7 hodin ráno. 

Doporučené přípravky

Na objednávku
Doprava zdarma
Biscaya 240 od
10 335 Kč
 ks
Insekticidní přípravek ve formě olejové disperze proti škůdcům bramboru, hořčice, hráchu setého, kukuřice, řepky olejky, slunečnice roční a vojtěšky.
Skladom
*****
Novinka
Mavrik 2 f
60 Kč
 ks
Insekticid postřik proti škůdcům ve formě emulze typu olej ve vodě proti blýskáčku řepkovému v řepce olejce a hořčici, mandelince bramborové v bramboru. Bezchybný účinkuje i na rezis

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.