721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu

Šupináčiky na ovocných a okrasných dřevinách

Katalog chorob a škůdců » Okrasné dřeviny » Šupináčiky na ovocných a okrasných dřevinách
Šupináčiky na ovocných a okrasných dřevináchŠupináčiky na ovocných a okrasných dřevinách
Šupináčiky na ovocných a okrasných dřevináchŠupináčiky na ovocných a okrasných dřevináchŠupináčiky na ovocných a okrasných dřevinách

Charakteristika škůdce

Šupináčiky jsou brouci čeledi nosáčikovitých. Mají nosovito protáhlou přední část hlavy a povrch těla mají pokrytý šupinkami, které dodávají jednotlivým druhům charakteristické zbarvení. Šupináčiky přezimují ve stadiu dospělců v půdě. Na jaře nalétává na ovocné nebo okrasné dřeviny a nejprve ozieria pupeny, později z okrajů listů vyžírají drobné lalokových výřezů. Po tomto úživnom žere se páří a samičky nakladou vajíčka do půdy. Vylíhlé larvy se živí kořínky různých rostlin. Jelikož šupináčiky mají jen jednu generaci za rok, ovocné a okrasné dřeviny poškozují pouze v jarních měsících. Na ovocných dřevinách nejčastěji škodí hnědě zbarvený šupináčik obecný (Phyllobius oblongus), na růžích kovovozelený šupináčik hedvábný (Polydrosus sericeus).

Možnosti ochrany

Chemická ochrana většinou nebývá nutná. V případě suchého a teplého počasí mohou být silnější poškozeny mladé porosty, které můžeme ošetřit běžnými insekticidy.

Doporučené přípravky

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.