04.02.2020)
Jak oživit trávník po zimě? Údržba od A po Z
Proč je trávník po zimě zažloutlý?
Jiné než zelené zbarvení trávníku může často souviset s typem půdy, světelnými poměry či lokalitou trávníku.
-
Nedostatek živin
Žluté špičky stébel, vybledlý trávník či trávník prorostlý plevelem mohou být následkem nedostatku živin. Tento problém vyřešíte tekutými a trávníkovými hnojivy s dlouhodobým účinkem. Rovněž může být problémem hodnota pH. Pokud se ujistíte, že pH není v normě, můžete si pomoci úpravou hladiny pomocí granulovaného hnojiva s obsahem síry a dusíku. Optimálním pH snížíte riziko onemocnění.
-
Nedostatek světla
Častou chybou je vysazení nevhodného osiva. Před koupí trávníkového osiva zvažte místo trávníku. Pokud ho plánujete vysadit do stínu, sáhněte po travní směsi pro stinná místa. Taková směs nesnáší celodenní sluneční záření. Je vhodná do parku či do stínu budov a stromů.
Náš tip - Nevíte, jak založit trávník? E-shop Levné postřiky doporučuje video, ve kterém najdete celý postup sázení trávníku od přípravy půdy, přes setí až po ošetření a údržbu trávníku.
-
Přílišné vlhko
Nejlepším způsobem, jak odstranit nahromaděnou vodu v půdě, je zvýšení propustnosti vody. Na výběr máte 4 možnosti - vybudování drenáže, prokypření půdy, nasypání písku nebo vertikutace.
-
Přílišné sucho
Pokud si nevíte rady s vyschlým trávníkem, doporučujeme nestříhat ho příliš nakrátko, výsev do sucha. Na místech, která jsou velmi suchá s vysokým tlakem kořenů smrků potřebujete udržet vláhu. Pěstujte tam proto stálezelené půdopokryvné dřeviny.
Noční můra každého zahrádkáře
Mech v trávníku
Pokud vaším trávníkem začal přerůstat po zimě mech, získejte nad ním opět kontrolu díky prostředkům na hubení plevele. Vždy postupujte podle návodu - málo chemie nemusí vůbec pomoci, příliš, zvláště v extra slunečných dnech, dokáže trávu spálit. Jak zabránit dalšímu růstu mechu? Pravidelně kontrolujte pH půdy. Příliš nízká hodnota vyžaduje zavápnění. Mechu se nejvíce daří ve stínu, proto do takových podmínek vysázejte travní směs na to určenou.
Plíseň sněžná
Jedná se o mokrou hnilobu trávníku. Pokud najdete na trávníku bílé až narůžovělé povlaky, pravděpodobně se jedná o toto houbové onemocnění. V takovém případě vyhrabejte napadená místa až na půdu, dosypte substrát a vyplňte lysinu travním osivem. Pokud se rozšířila po větší ploše, trávník bude třeba vertikutovat.
Pozor - Eliminujte všechny ohrožující faktory - napadané listí či sníh, travní plsť, hromadění vody v půdě, výkyvy teplot okolo bodu mrazu, slabé zimy, příliš silné hnojení dusičnany a použití vápna před příchodem zimy.
Čarovné kruhy
Tyto útvary jsou vytvořeny specifickým podhoubím ve tvaru kruhu. Jde o 2 - 5 cm velké houby na trávníku, které způsobují nepropustný houbový spletenec. Postupně dochází k odumření trávníku v této oblasti.
Na jejich eliminaci použijte hnojivo s obsahem dusičnanů, zlepšete strukturu půdy aktivací půdních kultur, odstraňte zhutnělou půdu a snažte se urychlit tvorbu humusu. V silnějším výskytu této houby doporučujeme provést hloubkové prokypření. Pokud vám houby přerostly přes hlavu, jediným východiskem je bohužel hloubkové odstranění trávníku.
Řasy v trávníku
Jedná se o černý povlak tvořený z modrých řas mezi stébly trávníku. Jsou rozšířené zejména kvůli mírným zimám a většímu vlhku. Zbavíte se jich vertikutací a hnojením draselnými hnojivy, které jsou určené na podzimní údržbu trávníku. Pokud máte velmi hutnou půdu, zvyšte její propustnost rovnoměrným posypáním trávníkovým pískem.
Postup jarní údržby trávníku v 5 krocích
Po zimě je nutné zrevitalizovat půdu, abyste podpořili růst trávy.
1. Odstranění plísní
Pokud trávník po zimě napadly plísně, k jejich odstranění použijte vhodný fungicidní přípravek.
2. Sekání
Posekejte trávník na úrovni cca 3 cm. Po zimě je ideální začít s prvním sekáním těsně po posledních mrazech, cca během posledního březnového týdne.
3. Vertikulace
Několikrát v podélném a příčném směru proveďte důkladnou vertikutaci (provzdušnění). Cílem je dostat travní směs všude do přímého kontaktu se zeminou. Travní plsť zcela odstraňte, přičemž hloubku vertikutace zplstnatělé trávy můžete upravit. Jelikož v trávníku se stihla rozmnožit plsť a plevel, po vertikutaci může dojít k lysinám. Pokud si chcete pomoci i jiným způsobem, sáhněte po likvidátorech travní plsti. V takovém případě je třeba trávník pohnojit a dosít holá místa.
4. Sázení
Je čas na výsadbu travní směsi. Místo prohrabejte a smíchejte s pískem, pak zasejte směs, přejeďte travním válcem a polijte vodou. První setbu proveďte až tehdy, když bude teplota půdy alespoň 8 °C. Když nový trávník dosáhne délky 8 - 10 cm, posekáme ho zhruba o třetinu, takže na 5 - 7 cm. Abyste trávník sekáním nepřetrhali, ale pouze odstranili špičky stébel, před prvním sekáním nabruste nože nebo použijte vřetenovou sekačku. Po dorostení lysin sekejte 1-3x týdně, abyste povzbudili rašení nových výhonků a zhustili trávník, který díky tomu vytlačí ze sebe plevel.
5. Hnojení
Na výběr máte z našich kvalitních hnojiv na trávník s vysokým obsahem dusíku a fosforu. V případě překyselení půdy přidejte dusíkaté vápno. Jeho detailní použití a skvělé výhody najdete v tomto článku. Platí totéž pravidlo, jako při sečení - nehnojte za přímého slunce, trávu byste mohli spálit. Hnojte rovnoměrně, jinak bude trávník skvrnitý.
Domácí hnojivo - Mnozí zahrádkáři preferují tzv. domácí hnojivo na trávník. Vyrobíte ho zalitím kompostu dešťovou vodou. Po 12 h oddělte hustou sedlinu od výluhu. Usazenina poslouží jako hnojivo do zahrady, výluhem zase zalijte trávník.
6. Rašelina
Následně pokryjte plochu tenkou vrstvou rašeliny.
7. Závlaha
První tři týdny jsou pro trávník osudové, co se závlahy týká. Denně ho proto vydatně zavlažujte.
Krásným hustým trávníkem by se rád pochlubil každý zahrádkář. Věříme, že když dodržíte tyto body, váš trávník bude zanedlouho jako nový!