21.01.2021
Kdy sázet sazenice? Vše o sazenicích
I pro vás je velkým zážitkem pěstovat vlastní úrodu? Všechno má svůj čas, a proto se nesnažme získat náskok tam, kde je ještě příroda v zimním odpočinku. Jak nejlépe naplánovat předpěstování zeleniny, bylinek a květin? U kterých plodin začínáme s výsadbou semínek na sazenice a co sejeme přímo do zahrady?
Jaké jsou obecné zásady pro výsadbu prvních sazenic?
-
v širším významu je pro optimální načasování nutné jarní rozmrazení půdy, přičemž podle konkrétní lokality může jít o první dubnové, ale i o poslední květnové dny.
-
Při výsadbě začínáme se zeleninou, některé druhy přímo vyžadují předpřípravu už přes zimu - jde např. o rajčata a papriky pěstované nejprve uvnitř.
-
Můžeme pěstovat už i v posledních únorových dnech? Venku v zahradě samozřejmě jen zeleninu odolnou vůči studenějšímu, nestálému podnebí (jarní, ledový salát, kapusta) a za podmínek, že půda je již rozmrzlá, rozpadá se. Jen tak zajistíme příjem vzduchu, půdu jednoduše provzdušníme.
Plánujete výsadbu na tvrdší a kamenité půdě? Vůbec se svých plánů nemusíte vzdávat, a to díky revolučnímu designu nejlepších nástrojů na rytí.
Při ovládání dává jistotu i začátečníkům systém push-pull, snadno tak proniká vrstvami půdy a kořeny.
-
Pozor, při výsadbě se nestačí orientovat jen podle toho, zda lze už půdu obrábět, ale i podle konkrétních odrůd a data dozrávání
Za nejčasnější jarní plodiny vysázené přímo do půdy považujeme špenát, saláty, ředkvičku, pórek, cibulku a hrášek. Další plánování můžete zacílit na výsadbu zelí, brokolice, brambor - hlízy ve vyšších oblastech potřebují ochránit před mrazy mulčováním.
Rada nad zlato - pro přesnější výpočet vhodného období na sázení se řídíme pravidlem průměrného dne za poslední roky, kdy v té které oblasti převládaly poslední jarní mrazy. Podle toho lze sestavit i takovou barevně vyznačenou mapu a tabulku Kdy začít sázet.
Jak si navzájem poradit při výsadbě těch nejpopulárnějších druhů zahradní zeleniny?
Jednoznačně k nim patří zejména paprika a rajčata. Papriku lze předpěstovat už koncem ledna, rajčata o něco později. Platí, že do poloviny února už mají být semínka papriky zasazená. S rajčaty mnozí zahrádkáři vyčkávají až do březnových dní - některým odrůdám však trvá až 8 týdnů, než vyroste na rostlinu vhodnou zasadit ven.
-
Vyséváme je do připravených misek. Papriku můžeme vysadit i blíže u sebe, není tak náročná na volný prostor.
-
Lze je vysévat doma za oknem, ideálně však do skleníků (popřípadě fóliovníků).
-
Zabezpečíme snadno propustný substrát, kontrolujeme, aby klíčily při teplotě max. do 18 °C. Je možné pěstovat sazenice bez zeminy a substrátů, pomocí rašelinových tablet. Příliš je nemokříme, spíše zaléváme tzv. rosením.
-
Přesazujeme je v období 2 děložních lístků. Provádíme pikýrování. Hledáte další profi nápady? Najdete je v blogu Pro vylepšení pěstování rajčat, o paprice a nejoblíbenějších odrůdách.
Při předpěstování okurek je důležité, aby byly výrazné teplotní rozdíly v noci a během dne. Proto se pěstování okurek ze sazenic příliš nevyplácí doma.
Vyséváme je nejpozději do poloviny dubna. Na vnější podmínky jsou připravené při dvou pravých lístcích a pevném kořenovém obalu (až za 3 až 4 týdny později).
Výhodou pěstování rané jarní salátové zeleniny je nenáročnost na světlo, ale pro lepší úrodnost obohaťte půdu před výsadbou o živiny z kompostu.
Od zeleniny k bylinkám, nebo naopak?
U bylinek se také řídíme kalendářem pro zahrádkáře, ale známоu pětici bylin lze vypěstovat uvnitř i v zimě. Jde o bazalku, tymián, oregano, pažitku a petržel.
Užitečné rady při výsadbě okrasné zeleně
Kromě plánování dle posledních mrazů postupujeme odlišně při koupi květů s holým kořenem – ty vysazujeme již v březnu, ale je lepší zahrnout je hlínou.
S kořenovým obalem lze vyčkat do května a rostlinu v nádobách vysazujeme až začátkem léta. Musí být vyživovaná silnější vrstvou zeminy.