15.02.2021
Jaké uplatnění mají vyvýšené záhony v našich zahradách?
Rádi byste si sami vypěstovali zeleninu nebo bylinky, ale s prací v zahradě se vám spojují i tato negativa - mozoly na rukou, čelo od potu a bolavá záda? Jak zatlačit do kouta dřinu a užívat si veškerou péči spojenou s výsadbou? Dnes vám přinášíme skvělé tipy a postřehy od našich zákazníků ohledně vyvýšených záhonů.
Proč si založit vyvýšený záhon?
Práce v zahradě je náročná jednak po finanční stránce, samozřejmě vyžaduje dovednosti a spoustu volného času. Raději ani nezačínejte s výsadbou, když je třeba volných rukou k motyčce při okopávání a vytrhávání plev. Dále potřebujete rostlinám zajistit optimální zálivku, vybrat sezónní hnojiva a chránit je před škůdci. Netvrdíme, že na vaši péči nejsou odkázané i vyvýšené záhony, ale ty jsou navíc esteticky a funkčně výhodnější. Při výrobě vyvýšených záhonů lze používat různou kombinaci materiálů (retro nebo nejnovější tvárnice), uspořádat do různých tvarů a velikostí.
Přinášejí přímo umělecký zážitek, ale před jejich zakládáním si odpovězte na tyto otázky:
-
Umíte si vybrat z materiálů na vyvýšené záhony tak, abyste prodloužili jejich životnost alespoň na 5-6 let?
-
Jak se ujistit, že trávník pod vyvýšeným záhonem do něj nebude prorůstat?
-
Jaký postup na vyvýšené záhony zvolit, abychom dosáhli bohaté úrody a zároveň vylepšili celkový design v zahradě?
Jak si vyrobit nejkrásnější vyvýšený záhon?
Každou zahradou se musí nést příjemná atmosféra. O tu se postarají její čisté, přírodní linie, které zakomponujeme i do vyvýšených záhonů. Předpokládáme, že záhony nebudete zakládat a předělávat každou sezónu, tedy výběr vhodných materiálů je jedním z nejdůležitějších. Na vyvýšené záhony si nachystejte tvrdé dřeviny, ideálně buk nebo dub. Jsou zvlášť odolné vůči nepříznivým klimatickým podmínkám, patří ke konzistentnějším materiálům s vysokou tvrdostí a ochrannou funkcí.
Víte, že hustota dubového dřeva je až 0,75 g/m3? Tím dosahuje nejen zvýšené odolnosti, ale dále při spolupůsobení složek taninu vytváří speciální filtr kolem buněk dřeva.
Hrozí tak menší riziko napadení škůdci nebo plísní. Je rezistentní i vůči nadměrné vlhkosti a teplu. V každém případě je vhodné pořídit si čisticí a dezinfekční prostředek Sanogarden, který perfektně zabraňuje křížové kontaminaci mezi viry a bakteriemi.
Vyvýšené záhony z těchto trvalých materiálů jsou pro mnohé finančně nedostupné. V rámci možností jsou dobrou alternativou z borovice nebo jasanu.
Postup pro trvanlivý a snadno dostupný vyvýšený záhon
-
Nejvhodnější místo pro vyvýšený záhon je takové, na které máte přístup ze 3 stran, na všechno dosáhnete, přičemž zůstávají široké jen na rozpětí vašich rukou.
-
Ohraničíme tvar záhonu, vykopeme 30-60 cm vrstvu půdy. Polovinu vrstvy prozatím odložíme bokem, na dno záhonu umístíme velmi husté pletivo.
-
Pletivo má zabránit přístupu hlodavců a krtků. Na jejich škodnou práci v našich zahradách jsme upozorňovali i v tomto blogu.
-
Čím nejlépe ohraničit vyvýšený záhon po obvodu? Dřevem nebo cihlami? U cihel vám poslouží i starší materiál, u dřeva výlučně takové, které dlouho vydrží i bez impregnace. Použité chemikálie postupně vsakují do půdy, později i do zeleniny a ostatní výsadby.
-
Čím vystlat vyvýšený záhon? Mezi dřevem a půdou se dobře uplatní také černá stavební, tzv. bublinková, nopová fólie. Pozor, omezit přístup do záhonů musíme i travám a plevelům. Místo můžete ošetřit selektivním herbicidem DICOPUR M750 a jako další zábranu použít karton.
-
Na karton vysypeme zeminu a další vrstvy v záhoně.
Jaké upřednostnit vrstvení ve vyvýšených záhonech?
Tipů na vrstvení v záhonech je mnoho, my jsme pro vás připravili rady odborníka a tipy od našich vášnivých zahrádkářů.
Prvním, přímo učebnicovým příkladem je na zeminu vysypat postupně hnůj, zeminu a kompost. Použít můžete i pár kousků staršího dřeva, pro lepší nasávání vody a zavlažování vysazených rostlin.
Naši zahrádkáři doporučují připravit si kombinaci silnějších a tenčích větví (ty nadrtíte v štěpkovači), přičemž celá tato vrstva nepřesáhne výšku 30 cm. Po vrstvě kompostu smíchejte rašelinu s ornicí v poměru 1:1.
Při kombinaci těchto přírodních materiálů zabezpečíme teplo (rostliny v něm rostou rychleji a lze je pěstovat dříve než je uváděné v rozpisu pěstování sazenic) a důležitý humus pro půdu. Bezpochyby, vyvýšený záhon potřebujeme dobře zamulčovat. Musíme udržovat vlhkost, zabránit erozi a uchycení plevelu. Vrstva slámy je tím nejlepším zlepšovákem, že ano?
Co s čím pěstovat ve vyvýšeném záhonu?
Po založení vyvýšeného záhonu doporučujeme první rok pěstovat zeleninu náročnou na dusík. Jde především o okurky, rajčata a papriku. Druhý rok už můžete vyzkoušet i ověřenou kombinaci letní kapusty, kopru, celeru a rajčat v zahradě. Rajčatům takto vytvoří perfektní obranu před škůdci a plísní, pomáhají k postupnému dozrávání.
K zelenině můžete vysazovat trvalky. Ty na začátku vegetačního období podpořte ve výživě organicko-minerálním NPK hnojivem v dávce přibližně 30/m2.
Po obvodu záhonu se doporučuje zasít bylinky, popřípadě vytvořit samostatné záhony pro kořenovou a listovou zeleninu, pro plodovou zeleninu a jahody a pro bylinky zvlášť.