16.12.2020
Jak se zbavit vlnatky krvavé?
Zahlédli jste během vegetace na větvích a v blízkosti pupenů kolonie vlnatky krvavé? V období od června jejich výskyt pravděpodobně klesl, což mohlo falešně poukazovat na zotavení napadených stromů. V září jejich nálety vzrostly a na vašich okrasných stromech a jádrovinách napáchaly velké škody? Jak se z toho poučit a v další sezóně ochránit stromy před vlnatkou krvavou?
V nápadité bílé - takto poznáte vlnatku!
Nejzřetelnějším projevem, že stromy napadá právě tento škůdce, je síť bílých voskovitých vláken, chomáčů na větvích, mladých výhoncích, v prasklinách. Našli jste je? Zkuste jednu takovou kolonii rozmáčknout mezi prsty a nezašpinit se typickou červenou tekutinou. Podařilo se? Pak je více než jisté, že se ve větvích usadily vlnatky. Samičky nedosahují délky těla více než 1,9 mm, mají hnědé nebo modročerné zbarvení.
V čem spočívá síla a odolnost tohoto škůdce?
Vlnatky mají výhodu v tom, že přezimují méně nápadně bez bílého vlákna v trhlinách kůry nebo kmene hostitelské rostliny. Odolávají mrazům, nikoliv však při teplotách nižších než -20 °C. Přibližně od dubna pozorujeme, jak vlnatky kolonizují větve. V tomto období je typický výskyt tzv. neokřídlených samiček, které škodí lokálně, v závislosti na venkovní teplotě. Začínají vytvářet bílá vlákna. Na jaře naklade první generace 350 a více vajíček, postupně četnost klesá.
V létě se vyvíjejí okřídlené vlnatky, dokáží přeletět na jiné stromy na vzdálenost 10 m a více. Jsou na mladých letorostech, husté koruny je navíc chrání před deštěm a větrem. Daří se jim díky husté síti, což snižuje likvidační vliv insekticidů a přirozených škůdců (např. škvorů, berušek). Těch ačkoli je mnoho, k vlnatkám se dostávají velmi těžko, až po překonání voskového vlákna.
Pozor, na jejich delší životnost má vliv zmíněný pokles náletů od června - mnozí zahrádkáři tehdy zanedbají důležitý přísun aminokyselin a dusíku ke zmírnění důsledků po stresovém období. Takovým pomocným přípravkem je například Tecamin max s výtažky rostlinného původu. Později na podzim přichází masová migrace, vlnatky si hledají vhodné zimoviště.
Vlnatky nejsou nepřekonatelné - co je toho důkazem?
O vývoji vlnatek a různých možnostech ochrany se dočtete také v našem Katalogu chorob a škůdců. Zároveň doplňujeme informace o efektivním využití parazitoidů aphelinus na oslabení imunitních mechanismů a úplný likvidační účinek. Zahrádkáři se k takovýmto ochranným metodám dostávají velmi těžko nebo vůbec.
Co mohou udělat pro své ovocné a okrasné stromy, je pravidelné odstraňování napadených a poškozených větví. Na menší ploše se to dá slušně realizovat - dobré rady najdete i v části blogu Jak přesně udělat zimní řez ovocných stromů. Praskliny v nich jsou totiž vstupní branou pro další patogeny a houby. Rozšiřovaly by se nádory, což by větve pod jejich tíhou oslabovalo, až by uhynuly.
Na jaře ošetřete jádroviny a jiné stromy před vlnatkou přípravky na olejovité bázi, respektive použijte dostupná dusíkatá kapalná hnojiva pro zlepšení ochranného filmu na povrchu rostlin. Skvělé účinky prokazuje přípravek Floravita coco s vysokým obsahem draselných solí mastných kyselin. Ty přirozeně aktivizují obranné mechanismy v rostlinách.
Při výběru dále upřednostněte přípravky obsahující látky chlorpyrifos na okamžité blokování metabolických procesů v těle škůdců. Tato účinná látka je přítomná v Pyrinex 48 E
V závěru připomínáme, že vlnatky krvavé nejsou mšice, i když se s nimi často zaměňují při popisu škůdce. Rozdíl spočívá v tom, že vlnatky nesají rostlinné šťávy z listů, ale z větví i mladých výhonků. Při chemické ochraně je však možné využívat na vlnatku téměř všechny přípravky jako při výskytu mšic na ovocných dřevinách.