721 / 875 550 | PO - PÁ 9:00 - 16:00
Lacné postreky - internetový obchod
0
Košík
0 Kč

Menu
Aktuality » Jak pečovat o orchidej, aby byla posetá květy?

02.01.2020

Jak pečovat o orchidej, aby byla posetá květy?

Jak vypěstovat orchidej, aby z ní nezůstaly jen dva pahýly? Málokterý stonek orchideje totiž po odkvětu opět obroste květy. V dnešním článku se dozvíte vše o pěstování orchideje, aby na okně zazářila v plné kráse.

 

 

Nejnenáročnější odrůda orchidejí - Phalaenopsis

Pokojová rostlina - orchidej

Pokojový květ - orchidej

Na to, aby si orchidej udržela svůj půvab, potřebuje správný příjem vody, dostatek světla a živin. Pro pokojové rostliny to není ničím výjimečným, ale různé druhy orchidejí vyžadují i ​​specifickou péči.

Hlavně začátečníci a všichni ti, kteří nemají dost času na zvýšenou péči o domácí rostliny, by měli pěstovat nenáročnou odrůdu Phalaenopsis. Tato odrůda vyžaduje spíše stínění, můžete ji umístit za okno orientované na jižní stranu.

Nadměrné a hlavně přímé působení slunce ohrožuje kvalitu listů. Postupně slábnou, žloutnou a opadávají. Při pěstování orchideje nezapomínejte kontrolovat vlhkost vzduchu v místnosti. Ideální vlhkost vzduchu pro orchidej je v rozmezí 50 až 75%. Orchideji zabezpečte příjemnou cirkulaci vzduchu, ne však horkého.

 

Jak zalévat orchidej?

Zálivka pro orchidej významně ovlivňuje kvalitu a celkovou její životnost. O orchideji je všeobecně známo, že přelévání může mít velmi rychlý, negativní dopad.

POZOR - Mezi pěstiteli kolují názory, že orchidejím prospívá, když je necháte ponořené ve vodě.
TIP - Pokud jim zabezpečíte postupné nasávání vody pomocí knotů, které jsou součástí zásobníku ve speciálním květináči pro orchideje. Takto nedojde k promočení a ani k neustálému ponoru kořenů ve vodě.

Kdy zalévat orchidej?

Hlavním pravidlem je zalévat orchidej jednou za týden nebo jednou za 10 dní. Substrát nemá být příliš vlhký, zejména v zimních měsících. Zalévat se má vychladlou převařenou vodou nebo dešťovou. Tu můžete získávat i díky vysokovýkonnému čerpadlu do sudu, kterým pohodlně naplníte barely různých objemů.

Orchidej zalévejte zrána. Doporučujeme ji v květináči ponořit do vody, přibližně na 30 minut. Sama nasaje potřebné množství vody, přičemž tím nijak neohrozíte její kořenový systém.

Výživná kapka na orchideje obsahuje také dusík, oxid fosforečný a oxid draselný (3,6%) celkově rozpustné ve vodě a s mikroelementy železa, manganu a zinku. Takové výživové zálivky připravujte podle doporučení v manuálu a nejlépe jen jednou do měsíce.

Jak hnojit a starat se o orchidej po odkvětu?

Stejně jako zálivka, tak i výběr hnojiv má podporovat lepší rozkvetení. V zásadě platí, že orchidej přihnojujeme během růstu. Vybírejte profesionální organické hnojivo na orchideje, které splňuje nejvyšší nároky na aminokyseliny pro intenzivnější růst a je snadno přijímáno listy a kořeny. V těchto přípravcích nesmí chybět komplex bílkovin a výtažky z hnědých řas pro vyšší odolnost proti chorobám a škůdcům a vybarvení květů.

Orchidej po odkvětu nemusíte okamžitě ostříhat. Dlouhodobě vyživujte rostlinu s rovnoměrnou účinností prospěšných látek formou hnojivých tyčinek. Samozřejmě, kromě květů zkontrolujte i stonek, listy a výhonky. Pokud jsou oslabené nebo zažloutlé, sestříhejte je.

Kapka - Hnojivo na orchideje a bromélie Bílá orchidej Profík - Hnojivo na orchideje a bromélie

Vegetační období orchidejí

Květy, které procházejí obdobím odpočinku, po sestříhání uložte na chladnější místo a zalévejte je každých deset dní. Zvažte, zda si zakoupíte orchidej, která kvete při velmi nízkých teplotách, například od 5 do 15 °C. Takové podmínky jim běžně v domácnosti nedokážeme poskytnout, následně trpí rostlina a vy ji jen těžko svépomocí revitalizujete.

Jak přesazovat orchidej?

Orchidej můžete přesazovat pouze v období, kdy nekvete. Také musíte respektovat, o který druh orchideje konkrétně jde. V zásadě je třeba jim mezi jednotlivými přesazeními dopřát aspoň roční pauzu.

  1. Den před přesazováním by měla být orchidej v zálivce a obohacena o mikroživiny speciálního agro hnojiva.

  2. Rostlinu vyjměte velmi opatrně z květináče.

  3. Zastřihněte suché a duté konce kořenů.

  4. Opatrně ji vložte do menšího květináče. Nezatlačujte, nevkládejte ji příliš hluboko.

  5. Použijte nový substrát pro pokojové rostliny.

  6. Následujících pět dní ji nepolévejte, pouze listy mírně pokropte vodou.

Rozmnožování orchidejí

V domácích podmínkách doporučujeme rozmnožovat orchidej dělením. To znamená, že byste si měli všímat, zda na zhrublém hlavním stonku roste z pahlízu nový výhonek. Musí se na něm utvořit dostatek malých kořenů, aby se začal postupně oddělovat. Takto můžete rostlinu bezpečně přesadit.

Neukvapujte se, ale zvyšte pozornost, zda se na rostlině, kterou chcete rozmnožovat, neobjevují plísně nebo houbovitý povlak. Nejvíce nákaz jim hrozí z vody. Takovou rostlinu okamžitě izolujte, její zbytky nepoužívejte ani na kompost, ani na rozmnožování.

Orchidej revitalizuje komplexní ochranný přípravek s insekticidním a fungicidním účinkem. Mějte na paměti, že orchidej miluje váš zájem a pozornost... Velmi citlivě snáší stres, proto jí u vás za oknem vytvořte přímo královské podmínky. >> Seznamte se s pěstováním orchidejí do hloubky <<

Autor článku

Mgr. Lenka Krčmáriková

Mgr. Lenka Krčmáriková

Zahrádkářství je mým koníčkem již několik let. Často mívám dilema ve výběru vhodného postřiku proti škůdcům v naší zahradě. S eshopem levnepostriky.cz jsem začala spolupracovat v září 2019 jako obsahový manager. S mým týmem hledáme komplexní odpovědi na vaše otázky. Nenašli jste, co jste hledali? Ozvěte se mi na poradna@levnepostriky.cz a možná právě váš problém bude tématem dalšího blogu.

Líbil se Vám článek? Podělte se s ostatními  

Doporučené přípravky

Skladom
*****
Agro hnojivo pro orchideje
40 Kč
 ks 
Agro kapalné hnojivo pro orchideje zaručuje zdravý růst orchodei a jejich bohaté kvetení. Jednoduchá aplikace.
Skladom
*****
Hnojivé tyčinky pro orchideje a bromélie
46 Kč
 ks 
Hnojivové tyčinky pro krásu a bohatost květů mají univerzální použití s příznivým vlivem na pěstováné rostliny - jsou vhodné pro všechny druhy orchidejí a bromélií, které se pěs
Skladom
*****
Kapka na orchideje a bromélie
44 Kč
 ks 
Hnojivo je určeno pro všechny druhy orchidejí a bromélií.
Skladom
*****
Kapka profík orchideje
93 Kč
 ks 
Profesionální organické suspenzní hnojivo na orchideje a bromélie splňuje nejvyšší nároky na výživu příslušných rostlin.
Skladom
*****
Lignocel
61 Kč
 ks 
Přírodní lisovaný kokosový substrát, pH neutrální. Používá se na přípravu substrátů pro pokojové, balkónové květiny a na předpěstování sazenic.
Skladom
*****
Ovčí hnojivo granulované
201 Kč
 ks 
100% organické hnojivo z ovčího vyzrálého trusu. Ovčí trus je těžko dostupný, ale svými vlastnostmi a obsahem živin, jedinečný na světě.

Tento eshop používá ke zkvalitnění služeb a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto eshopu s tím souhlasíte.