14.09.2022 (Aktualizácia článku: 11.10.2024)
Rozmnožování malin: Víte, jak na to?
Maliny s oblibou pěstujeme v mnoha českých zahradách. Tento pichlavý keř se sladkými plody nevyžaduje příliš náročnou péči a každý rok vám přinese bohatou úrodu. Nestačí vám jeden keř? Maliny jsou velmi chutné a zdravé ovoce, plné antioxidantů a vitamínů. Dopřejte si tolik plodů, kolik jen chcete! Maliny si totiž můžete snadno rozmnožit i doma.
Pro bohatou úrodu, zdravé maliny a snadné pěstování nezapomínejte na pravidelné hnojení – maliny a další drobné ovoce se vám odvděčí, stačí používat kvalitní hnojivo, například Floriu na jahody a drobné ovoce.
Kdy rozmnožovat maliny?
Maliny a další drobné keřové ovoce je vhodné rozmnožovat na podzim, ještě před prvními mrazy. Rostliny nemnožíme během extrémního počasí – tedy ani během mrazů, kdy je půda zmrzlá a studený vzduch by mladé rostliny spálil. Ani během horkého léta, kdy by mladá rostlina vynaložila veškerou energii na snahu o přežití v suchu a její kořenový systém by byl nedostatečný.
Způsoby rozmnožování malin
Maliny můžeme množit několika způsoby:
Rozmnožování dělením
Rozmnožování dělením patří mezi nejstarší a zároveň nejjednodušší metody – dejte si však pozor a buďte precizní. Při rozmnožování malin tímto způsobem můžete velmi snadno poškodit kořeny či půdní systém, a nové rostliny vám nezakoření, ale uhynou. Při tomto typu množení můžete zároveň maliny přesadit.
Celou rostlinu vyjměte ze země a opatrně oddělte nové „boční“ výhonky s kořeny. K dělení jsou vhodné středně staré keře, určitě ne příliš staré ani příliš mladé. Vytahování rostliny ze země ji totiž stresuje a může se stát, že se vám příliš starý původní keř ani nový neujme.
Rozmnožování potápěním
Rozmnožování potápěním je zajímavý způsob rozmnožování, který vám přinese nové a silné keře, i když to může trvat trochu déle. Ale na zdravé rostliny se vyplatí počkat, věřte nám!
Mladý jednoroční výhonek rostliny ohněte a zakopte do předem vykopané jámy (postačí hloubka 15-25 cm) tak, aby jeho konec vyčníval nad zem. Tento konec výhonu zkraťte nad třetím pupenem a výhonek v zemi ukotvěte háčkem, aby se nevytáhl. Za 3-4 týdny bude mít „ponořená“ část kořínky a na podzim ji můžete vykopat a zasadit samostatně.
Rozmnožování potápěním má více způsobů, kromě tohoto klasického můžeme zmínit ještě paprskovitý způsob. Díky němu získáte více nových rostlin „najednou“, ale budou trochu slabší. Princip spočívá ve vykopání stejně hluboké rýhy, do které „potopíte“ několik celých výhonů, bez vyčnívajících konců.
Rozmnožování řízky
Rozmnožování řízky je způsob rozmnožování, kde musíte zasáhnout do původní rostliny, abyste získali nové řízky. Je nutné dodržet správný řez a následnou péči o budoucí malinový keř.
Z původního keře odřízněte přibližně 20 cm dlouhé výhonky – řezejte zhruba uprostřed původního výhonu. Řez veďte šikmo, nad horním i dolním pupenem. Důležité je, aby vám řez u horního pupenu před vysazením neuschnul, proto ho zatřete štěpařským voskem. Po vysazení do půdy by měl vyčnívat pouze spodní pupen se zatřenou ranou. Mladým zasazeným řízkům můžete pomoci aplikací stimulátoru zakořeňování – ATONIK.
Rozmnožování odebráním kořenových řízků
Rozmnožování odebráním kořenových řízků provádějte na podzim. Ostrým nožem odřízněte z mateřské rostliny část kořene – tu uskladněte ve vlhkém písku, kde počká na svou chvíli až do jara. Řízek na jaře zasaďte, přičemž dbejte na to, aby již bylo po období posledních mrazů.
Náš TIP:
Malinové keře jsou velmi pichlavé, proto použitím zahradních rukavic nic nepokazíte, právě naopak.
Podpora pro maliny
Ačkoli se to při sázení nemusí zdát, maliny narostou do velkých rozměrů. Myslete na to už při jejich sázení a připravte jim dostatečný prostor pro růst. Zároveň jim připravte vhodnou konstrukci, která nejen poskytne oporu výhonům při dozrávání plodů, ale také pomůže udržet „pořádek“ v jejich bujném růstu.
Nejlepší konstrukce pro maliny
Zahrádkáři jsou vynalézaví a maliny se snaží zkrotit různými způsoby. Pokud jste si je zasadili k plotu, poskytněte jim minimálně 1 m široký pás pro jejich dlouhé výhony. Jelikož mohou mít až 4–5 m, je dobré vést po délce malinového záhonu z druhé strany dráty, ideálně alespoň ve třech výškách po 60 cm. Tedy poslední, třetí, bude vést malinové výhony ve výšce 180 cm. Můžete je na dráty obmotávat nebo uvazovat.
Pokud vaše malinové pole nemá ohraničení, můžete mu vyrobit například konstrukci ze dřeva ve tvaru dvoj-/trojkríže. Dřevěná ramena spojte také dráty na všech úrovních, abyste malinám nedovolili rozrůst se po celé zahradě.
Maliny jsou jednoduchým a nenáročným keřem na pěstování. Při dobré péči vám budou přinášet radost a sladké plody po dlouhé roky. Navíc si ze sušených listů malin můžete připravit výborný čaj v zimě. Přečtěte si, jak bylinky na čaj správně kombinovat a jak je ochránit v době sběru před mšicemi, abyste na čaj sbírali pouze zdravé, nepoškozené části rostlin.